Kontracepcija

Iritacija tijekom spolnog odnosa-jesu li spermicidi stetni za vaginalni ph?

brig

Postovani, imam 33 g. i odnedavno imam novog partnera. Od samog pocetka sam primjetila da me nakon odnosa jako pece dok mokrim i osjecam kao da mije koza u tom dijelu popucala i to traje nekoliko dana. Najcesce to preraste u upalu koju lijecim geonistinom i canesten ili plymicol kremom, nekad ipak prode samo od sebe.
Cudno mi je utoliko sto ja doista nemam problema s vlaznoscu, odnos je dugotrajan i prilicno intenzivan, ali tako sam i prije imala i nisam nikad imala problema. Zbog cega se to desava?Jel to mozda period navike(imala sam dugo godina jednog partnera) pa je ovo primjer nekompatibilnosti nasih flora, sluznica ili nesto slicno?Obavila sam papu (nakon lijecene upale) i sve je bilo u redu. Razmisljam o upotrebi spermicidnih krema, koje bi bile i lubrikanti i spermicidi istovremeno, ali citam da one stetno utjecu na vaginalni ph pa mi se pitanje namece i za lubrikante-jel postoji mogucnost da se sluznica navikne i izgubi svoju vlastitu sposobnost vlazenja?koji spermicid i lubrikant mozete preporuciti i sto mi o njima mozete reci?Unaprijed zahvaljujem

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ukoliko tijekom odnosa nemate bolove niti iritaciju, vaš problem je vrlo vjerojatno posljedica predugog ili pregrubog odnosa. Ukoliko imate bolove tijekom odnosa, spermicid ili lubrikant mogu vam pomoći, i ne trebate brinuti za eventualnu promjenu ph rodnice. Nije potrebno koristiti i jedno i drugo, jer spermicid istovremeno djeluje i kao lubrikant. Svi spermicidi na tržištu kao aktivni sastojak imaju nonoksinol-9, tako da je svejedno koji ćete koristiti. I za lubrikante vrijedi isto, najbolji je onaj koji vam odgovara.

brig

Postovana, Zahvaljujem Vam na odgovoru, brinulo me to sto sam na internetu pronalazila informacije koje su govorile da spermicidi lose utjecu na ph sluznice te da su isti u Italiji gotovo van upotrebe radi toga. Tijekom odnosa nemam nikakvih problema, moji su odnosi s ovim partnerom doista dugi, a i intenzivni. Ne osjecam nikakve bolove iako tijekom duzeg vremena u odnosu osjetim da sam iziritirana, ali mi to ne smeta niti me boli. Problemi pocinju tek nakon svega. Zabrinuta sam iz razloga sto se to svaki put desava(pogotovo zato sto to redovito prede u upalu) i zato sto sam i prije imala takve odnose, ali nikad nisam imala problema. Vi mi, dakle, savjetujete spermicide?mozda biste mi nekog mogli preporuciti kao boljeg od ostalih?dobila sam preporuku za delfen, ali ga kod nas vise nema.Zahvaljujem!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Dobili ste preporuku za Delfen jer je on nekoć bio registriran u RH. Trenutno nijedan spermicid nije registriran na našem tržištu tako da bi ga morali nabavljati izvana. Trebate imati recept na kojem može pisati Delfen ili non-oxynol9 i nabaviti ga preko privatne ljekarne. Pokušajte, iako nisam baš uvjerena da će vam pomoći jer opisujete čistu iritaciju zbog predugog odnosa i rješenje je vjerojatno tu nešto promijeniti. Upala se javlja također iz toga razloga, jer nastanu mikrooštećenja sluznice koja je onda podložna invaziji mikroorganizmima.