Kontracepcija

Kontracepcijske pilule i antibiotici

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Noflox ne umanjuje kontracepcijsku zaštitu.

Medicus123

Poštovani utječu li sirupi za kašalj npr. Prospan (bršljanov list), na učinak kontracepcijskih pilula?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Prospan nema nikakvog utjecaja na kontraceptive.

ljupka-a

Poštovani , pijem kontracepcijske pilule yaz več 7 mjeseci. Liječnik mi je preporučio antibiotik Makropen (midecamycin) 400mg zbog upala grla. Zanima me da li ovaj antibiotik smanjuje djelovanje ovih kontracepcijskih pilula?
Zanime me dali ce mi biti potrebna dodatna zastita i koliko vremena?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, antibiotik neće smanjiti učinkovitost kontraceptiva. Dodatna zaštita nije potrebna.

Mala1234567890

Poštovani doktore,

Imam jedno pitanje. Naime pijem diane 35 i popila sam dva blistera, tijekom drugog blistera sam pila doksiciklin 12 dana te je to trajalo od 11 tablete pa do kraja plus još jedan dan kada je počela pauza. U to vrijeme nisam imala spolne odnose, no danas 4 dana pauze sam imala nezastićeni spolni odnos. Pročitala sam upustva obadva lijeka te nisam u uputvima za diane pronašla da se spominje doksiciklin. No za svaki slučaj željela bi provjeriti postoji li mogućnost neželjene trudnoće? Tablete sam pila redovno. Hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, doksiciklin nema utjecaja na kontraceptive.

Martina.tina112

Lijep pozdrav.

Pijem adexa pilule vec nekoliko godina. Zanima me da li otopina verrucutan moze utjecati na kontracepcije? Primjenjujem to na kozi za virusne bradavice svaki dan pa me zanima moze li to na neki nacin utjecati na djelovanje kontracepcija?

Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, verrucutan nema utjecaja na učinak kontraceptiva.

Karlina35

Poštovani,
Pijem claxi već više od dvije godine. Prije deset dana dobila sam antibiotik klavobel za upalu grla. Na prvu dan uzimanja antibiotika bila sam na sedmom claxiju. Spolne odnose sam imala dva dana nakon prestanka uzimanja antibiotika. Smanjuje li on djelovanje kontracepcije, imam li razloga za brigu s obzirom da na claxiju piše da antibiotici na bazi penicilina mogu umanjiti djelovanje?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu, klavobel ne umanjuje učinkovitost kontraceptiva.

Karlina35

Poštovani,
Pijem claxi te sam sada dobila klavocin antibiotike. Umanjuje li on učinak istih, ili je potrebna dodatna zaštita dok ih ne popijem?
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kalvocin ne umanjuje učinkovitost kontraceptiva.

Marrrtinaaa83

Poštovani
duže vrijeme sam pila adrianne pilule ali mi nisu odg napravila sam pauzu od mj dana i počela piti midianu evo 7 dan.. danas mi je dr napisala antibiotik cefixim cln da pijem 10 dana zbog uporne temp i boli u tjelu.. ujedno sam testirana i na covid.. zanima me da li taj antibiotik utjece na djelovanje kontracepcije? hvala lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, cefixim nema utjecaja na učinkovitost kontracepcijskih tableta.

Dragan1234

Poštovani doktore, djevojka mi je počela piti 7 dana tablete Lindynette 20 no pije trenutno i Clavius 875mg+125mg (amoksicilin, klavulanska kiselina) imali smo odnos bez zastite i bez ejukalacije

Dragan1234

Ispravak/dopuna*
Poštovani doktore, djevojka mi je počela piti tablete Lindynette 20 i pije ih 7 dana, no pije trenutno i Clavius 875mg+125mg (amoksicilin, klavulanska kiselina) imali smo odnos bez zastite i bez ejukalacije unutar vagine..kolike su sanse za trudnocu ukoliko je bilo nesto predejakulata ili nesto? Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovani, Clavius nema utjecaja na učinak kontraceptiva, stoga ne postoji mogućnost trudnoće.

malamaca123

Postovani,doktorica mi je prepisala Doksiciklin antibiotik jer mi je nasla hlamidiju,koristim Yaz vec tri godine. Pri tom mi nije rekla da doksiciklin utjece na OHK..
Menstruaciju sam imala 23-27.4.2021. Doksiciklin sam pocela piti 4.5.2021 i pila sam ga 10 dana i momak takodje,nismo imali odnose tokom terapije tih 9 dana i poslednju noc na poslednjoj tableti antibiotika smo imali odnos nezasticeni sa ejakulacijom unutra.. Da li imam razloga za brigu? Imala sam menstruaciju poslednju 21-25.5.2021,da li da se brinem? Hvala vam unaprijed na odgovoru,moja doktorica je ispala jako neodgovorna jer mi nije napomenula daa moze umanjiti ucinak tableta

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu. Antibiotici mogu smanjiti učinak kontraceptiva ako izazovu povraćanje/proljev i na taj način smanje apsorpciju lijeka.