Kontracepcija

Kontracepcijske pilule i antibiotici

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, losion ne smanjuje učinak kontraceptiva.

ela19

Poštovani, zanima me smanjuje li hiramicin učinak lindynetta 20 ? Hvala na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, hiramicin ne smanjuje učinkovitost kontracepcijskih tableta.

Aaaa5

Poštovani,

Koristim Daylla pilule više od godine dana, trenutno sam na 6. tableti. Jučer ujutro sam dobila i pčela piti antibiotik Augmentin 875 mg + 125 mg (2×1, svakih 12 sati, 7 dana). Zanima me hoće li antibiotik smanjiti djelovanje pilule i je li potrebna dodatna zaštita?

Unaprijed se zahvaljujem!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, antibiotik neće umanjiti kontracepcijsku učinkovitost.

pmarinaa

Postovani, umanjuje li djelovanje pilula caj maticnjak (za smirenje)?? I da li umanjuje ginkgo?
Hvala Vam puno unapred, pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ništa od navedenog ne umanjuje učinak kontracepcijskih pilula.

Martina.tina112

Postovani, imam jedno pitanje. Djeluju li tablete protiv bolova na ucinak kontracepcije? Mogu li ga smanjiti? Ako se dvije tablete kombiniraju? Neofen, brufen, ibruprofen, aspirin?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, navedene tablete ne smanjuju kontracepcijski učinak.

Monari

Postovani doktore ,
Zanima me smanjuje li antibiotik Augumentin djelovanje kontracepcijskih pilula Axira 35 i trebam li koristiti dodatnu zastitu ?
Unaprijed zahvaljujem.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, augmentin ne smanjuje učinak kontracepcijskih tableta.

pmarinaa

Postovani, hvala puno na odgovoru, imam jos jedno pitanje, utice li plod gujine trave na kontraceptivne pilule? Pijem kapi iberogast, koje sadrze i plod gujine trave(silybum marianum L.), medjutim u uputstvu za te kapi pise da nemaju poznatih interakcija sa drugim lekovima.
Hvala unapred i veliki pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, slobodno ih uzimajte, ne utječu na kontracepcijsku djelotvornost.

oblak007

Poštovani, pijem Belaru 6 godina. Trenutno 2 mjeseca pijem Minocyclin. 18. dan ciklusa imala sam odnos bez dodatne zaštite, bez ejakulacije. Trebam li se brinuti?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu. Učinkovitost kontracepcije se nije smanjila.

pmarinaa

Postovani, ako sam imala odnose prekjuce, u nedelju, bez zastite, u pauzi sam od petka, a danas bi trebalo da pocnem da pijem klindamicin antibiotik ( u uputstvu pise da utice na pilule) da li zbog toga sto sam imala odnose prekjuce moze doci do trudnoce ili samo moram paziti dok pijem antibiotik?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, samo za vrijeme uzimanja antibiotika može doći do smanjenja učinkovitosti zaštite. Nema razloga za brigu.

smajli1994

Postovani, vec nekoliko mjeseci pijem yasmin. Ovaj mjesec su mi ostale jos samo 4 tablete u blisteru. Danas bih trebala poceti terapiju sa elfloran antibiotikom (metronidazol) 3x400mg 3 dana uz medazol vaginalete 2x500mg 10 dana . Zanima me da li i koliko ce mi dugo biti potrebna dodatna zastita za vrijeme odnosa, moze li doci do ovulacije u periodu uzimanja antibiotika i za vrijeme pauze od 7 dana li bi to spriječilo ako bih počela sa uzimanjem novog blistera yasmina odmah po zavrsetku trenutnog (bez pauze).Unaprijed hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, metronidazol može smanjiti učinkovitost kontracepcijskih pilula. To ne znači da će doći do ovulacije, ali postoji minmalna mogućnost. Zbog toga je preporučljivo tijekom uzimanja terapije koristiti dodatnu metodu kontracepcije. Kontraceptive nastavite uzimati u uobičajenom ritmu, nema potrebe preskakati pauzu..

Martina.tina112

Pozdrav, imam jedno pitanje. Naime zbog upale zuba pila sam klimicin i medazol antibiotik. Oba antibiotika sam zavrsila na dan kada sam pocela piti novi blister kontracepcijskih pilula. Taj dan sam jos popila dvije tablete oba antibiotika i zavrsila sam sa tom terapijom. Na uputama pise kako antibiotici mogu smanjiti ucinak kontracepcije pa sam tjedan dana nakon zavrsetka antibiotika koristila dodatnu zastitu. Zanima me je li dovoljno bilo tjedan dana dodatne zastite ili sam trebala paziti tokom cijelog blistera jer sam odmah na pocetku blistera koristila antibiotike pa su oni utjecali na ucinkovitost kontracepcije tokom cijelog blistera?