Kontracepcija

Pilula za dan poslije - Hitno

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, s pilulama počinjete prvi dan menstruacije. Ne treba čekati idući ciklus.

mard

Imala sam spolne odnose bez zaštite ovaj vikend. Zadnju menstruaciju sam imala 12.01., a tabletu ellaOne sam popila danas oko 17:00h. Kolika mogućnost je da ostanem trudna i kad mogu očekivati sljedeću menstruaciju?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, uzeli ste tabletu unutar preporučenog vremena. Od 100 žena koje uzmu tabletu unutar 5 dana od nezaštićenog odnosa 2 ostanu u drugom stanju. Menstruacija može nastupiti ranije ili kasniti u odnosu na očekivanu, iako se uglavnom javlja u očekivanom terminu.

N999

Pozdrav,ne razumijem se bas u plodne i neplodne dane uglavnom zadnja menst je pocela 29.1. I trajala do 3.2 i dan kad je prestala tad je partner slucajno svrsio(tako da se izrazim) u mene i u roku od 14 sati popila sam Ellaone pilulu,zanima me mogucnost trudnoce i da li sam sve uradila ispravno tj postupila kako treba?Hvala unaprijed

candra

Postovani,
Devojka i ja smo imali nezasticen odnos 30.12.2017. nakon cega je popila Escapella tabletu u roku od 10 h. 09.01.2018. je dobila menstuaciju tamno braon boje. Nakon tog dana menstruacija je protekla uobicajno. 20.01. su pocele da joj izbijaju bubuljice na celu, kojih je bilo sve vise, tako da ih sada ima po celom licu. Da li je moguci uzrocnik ovog problema tableta?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana N999, postupili ste dobro. Odnos je bio u vrijeme neplodnih dana. Uzimanjem tablete mogućnost trudnoće sveli ste samo na teoriju.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovani candra, tableta nije uzrok problemu s bubuljicama.Savjetujem pregled da se ustanovi pravi razlog.

mih

Postovani,zanima me koja je razlika izmedu pilule ellaone i escapelle, da li se radi o istoj vrsti pilule, samo se jedna treba uzeti u roku 5 dana a druga 3.Takoder me zanima da li pilula djeluje ukoliko je ovulacija vec nastala.Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovani razlika je u sadržaju tableta. EllaOne je ulipristalacetat, a Escapelle levonrogestrel. Obje djeluju tako da sprječavaju ovulaciju, ali implantaciju jajne stanice, ako je došlo do oplodnje. Ipak, kontracepcijska učinkovitost im nije 100%

pll

Poštovani,
datumi 3 zadnje menstruacije 18.12, 12.01, 7.02. Prema kalendaru koji vodim dan ovulacije je trebao biti 18.02.. Noć sa 17/18.02 tokom spolnog odnosa kondom je skliznuo (ne znamo u kojem trenutku) i partner je svršio u mene. Nismo sigurni da li je nešto od sperme ostalo u rodnici pa sam 8 sati poslije odnosa popila ellaone tabletu. Da li je moguće da je u tom periodu od 8 sati moglo doći do oplodnje jajne stanice ili se brinem uzalud?

Unaprijed hvala na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, tableta koju ste uzeli zaštititi će Vas od trudnoće čak i da je u tom periodu došlo do ovulacije. Ipak, zaštita nije 100%, tako da od 100 žena koje su uzele tabletu unutar 5 dana od odnosa, 2 će zatrudnjeti.

mih

Postovani,imala san 22.2 nezasticen spolni odnos i partner je svrsio u mene,posljednju menstruaciju sam imala 12.2,odmah sam popila pilulu za dan poslje,jucer sam cijeli dan prije odnosa imala obilan iscjedak vodenasto prozirna sluz, pa me brine da nije mozda ovulacija,da li imam razloga za brigu.hvala vam unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, dobro ste učinili, nema razloga za brigu.

marcanka123

Poštovani menstrualni ciklus mi zna trajati 21 dan, zadnja mjesečnica je bila 20.2 s time da sam imala zaštićeni odnos 25. On nije dosao do kraja, ali je kondom sa strane puknuo. S time da je na njemu bilo neke bijele tekucine, da li je to od mene ili? 3 sata nakon sam uzela ella one, s time da nisam ni povracala niti imala nikakve nuspojave. Da li imam razloga zq brigu? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu. Odnos je bio u vrijeme neplodnih dana, a tabletu ste uzeli na vrijeme.

Begi2000

Pozz, djevojka i ja smo imali spolni odnos bez zastite, gdje je do svrsavanja doslo izvan nje, posto nismo bili sigurni 100% dali je prije iscurilo nesto unutra nakon 23 sata je popila ellaone tabletu. Odnos je bio 10.02 a menstruaciju je trebala dobiti 14.02.. do danaas ju nije dobila kasni 15 dana.. pritom je cura dozivjela stres laksu prometnu nesrecu, dali je to mozda razlog hvalaa

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovani, odnos je bio u vrijeme neplodnih dana, što uz postkoitalnu kontracepciju smanjuje šansu za trudnoću na teoriju. Moguće da je tableta poremetila ciklus. Za svaki slučaj može napraviti test na trudnoću..

Begi2000

Znaci sanse su minimalne, zbog neplodnih danaa i zbog tablete za dan poslije, i s obzirom da je svrsavanje bilo izvana dok je u curi 90% nije nista ostalo osim mozda one sluzi koja ide prije svrsavanja..

Ivo Balenović, dr. med.

Nema razloga za brigu.

sanah22

Poštovani,

posljednju menstruaciju sam dobila 25.2.2018. i trajala je do 2.3.2018. Dana 3.3.2018 imala sam nezasticen odnos, vecina sadrzaja je zavrsila u rodnici. Da li je potrebno uzeti pilulu za dan poslije?

Unaprijed zahvaljujem