Kontracepcija

Pilula za dan poslije - najčešća pitanja

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za Koala25
nakon uzimanja pilule za dan poslije može se poremetiti ciklus tako da menstruacija nastupi ranije ili kasnije od uobičajenog. Test ste radili iz urina, a krvarite iz rodnice, tako da u urinu nema krvi. Ukoliko ste toliko zabrinuti možete ponoviti test nakon prestanka krvarenja. Ono je malo duže jer je pilula promijenila aktivnost prirodnih hormona.

Andu

Pozdrav, koristim kontracepcijske tablete Novynette, pijem vec cetvrtu kutiju. sinoc je decko za vrijeme pdnosa ejakulirao u mene. jucer mi je bio 12 dan ciklusa, odnosno 7. dan nakon menstruacoje, kicer sam popila osmu tabletu iz kutijice. zana me trebam li opiti tabletu za dan poslije ili mozda vexu douu svojih tavleta?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
ne trebate dodatnu zaštitu. Kontracepcija koju uzimate štiti vas od trudnoće.

Panicim

Postovani,

Po proracunima 14. mi je bila ovulacija, a rizican odnos 15. uvece. Popila sam pilulu za dan posle. Zanima me da li ima nekog smisla uopste piti tabletu u ovakvoj situaciji, tj. Da li ce biti ucinkovita ako je moguce ovulacija vec nastupila i kakve su posledice po zdravlje ako se tableta uzme cesce od pola godine koliko doktori predlazu.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
ne može se točno znati kada nastupi ovulacija. Pilule osim što je sprječavaju poremete hormonski status što onemogućuje implantaciju jajašca ukoliko je došlo do oplodnje. Nuspojave tableta se javljaju odmah po uzimanju i ne ostavljaju dugotrajne posljedice ali preporučljivo je koristiti ih što manje, tj. samo u nuždi.

Koala25

A zašto sam krvarila i 7.4 ?
Da li onda 18.4. Mogu unjeti pod prvi dan menstruacije ili ?
Kada mogu očekivati iduću menstruaciju?

Koala25

I kada je najbolje napraviti opet test ?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
možete 18.4. računati kao pri dan menstruacije, a test na trudnoću možete napraviti za 2 do 3 dana.

Koala25

Samo da Vam javim bila sam na pregledu ultrazvuk . I doktorica je rekla da nisam trudna . Samo me zanima Zašto opet danas imam jake bolove u leđima i stalno imam osjećaj da sam naduta . Pa je je moguće da je sve to zbog poremećaja hormona . ILI JE moguće da i doktori pogriješe pa da nije trudnoća ?
Tu i tamo me i u jajnicima tiska , zar opet ovih dana mogu očekivati menstruaciju?
Krvarenje je stalo 21 .4. Ali brugo po redu sa jednim danom stanke .

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
ako ultrazvučno nije viđena trudnoća, a i test na trudnoću je negativan onda se ne radi o trudnoći. Bolovi u leđima mogu biti od kralježnice ili bubrega. Nadutost je moguća zbog problema s crijevima. Prema ultrazvučnom nalazu moglo se vidjeti u kojoj ste fazi ciklusa i prema tome otprilike odrediti kada će nastupiti menstruacija.

Koala25

Imam bolove u jajnicima i u leđima u lumbalnom dijelu
A kad sam doktoricu pitala da li može reći kad da očekujem novu menstruaciju rekla je da ne zna th da je teško reći .

Golf3

Pozdrav
Imao sam seks sa curom 29.4. Seks je bio zasticen ali je kondom puknuo. Ja sam trebao ejakulirati ikada sam osjetio da trebam ejakulirati izvadio sam ga van te ejakulirao po sebi. Znam da nisam ejakulirao u djevojku ali me zanima dali ona moze ostati trudna posto je kondom puknuo pa je nakon puknuca malo otislo sperme u nju? I da, odmah drugi dan oko 12 sati je popila ellaone tabletu. Danas je trebala dobiri mengu po starom ciklusu ali nema nikakve simptome i u kutro je jos primjetila bijeli ali vodenasti iscjedak iz grudi. Dali je to moguca trudnoca?

Golf3

Zelio bih napomenuti da smo se seksali 29. A 27 je imala ovulaciju. Dali je tableta jednako djelotvorna ako se popuje poslje ovulacije? U roku 12 sati ju je popila

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovani,
ukoliko nije došlo do ejakulacije u rodnicu trudnoća nije moguća. Tablete za dan poslije mogu spriječiti ovulaciju, ali ako je već došlo do ovulacije sprječavaju implantaciju u maternicu. Ipak, to nije 100% zaštita. Menstruacija nakon tablete uglavnom dolazi uobičajeno, ali može kasniti ili uraniti nekoliko dana.

Kokii

Postovani,
12.5 smo imali zasticen odnos al je kondom ostao unutar rodnice te nakon cca 15 sati popila sam tabletu ellaOne, ali ista stvar s kondomom dogodila se 14.5
Inace imam redovnu mensturaciju, zadnja je bila 19.4 (ciklus traje cca 32 dana)
Postoji li mogucnost trudnoce i je li potrebno ponovno popiti tabletu (procitali smo da se ne preporuca vise od jedne u istom ciklusu)
Takoder imam paraovarijsku cistu na desnom jajniku velicine 2.5×3.5 i Rh negativna sam
Kakve promjene u tijelu moze izazvati tableta ako se ponovno popije i moze li imati utjecaj na buduce trudnoce
Unaprijed hvala na Vasem odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
odnos ste imali u vrijeme neplodnih dana. Nema potrebe za dodatnom tabletom.

Vegy20

Poštovani,
Jučer (20.5.2017.) u 4 sata ujutro imala sam spolni odnos s dečkom uz korištenje kondoma. Kondom je pukao i decko je ejakulirao. Plodni dani su mi prema kalendaru započeli 18.5., a ovulacija bi trebala nastupiti 23.5. Imam redovite mjesecnice (ciklus traje 28-31 dan). Zadnju mjesecnicu sam imala 9.5. Odmah nakon sat vremena od odnosa sam popila ellaOne tabletu. Nemam nikakve nuspojave. Zanima me, je li moguće da sam ovulirala tijekom odnosa i da je već nastala zigota? Ako je, sprječava li pilula njezino prijanjanje za stijenke maternice? Shvatila sam da sam na vrijeme popila tabletu (po izračunima kalendara), no postoji li mogućnost da sam ranije ovulirala i kolika je vjerojatnost da je tableta u tom slučaju djelotvorna? Ne koristim nikakve tablete za kontracepciju i nisam ih nikada koristila. Još me zanima, bi li učinak tablete bio veći ako bih popila još jednu? Ne želimo trudnoću, jer sam relativno mlada i nismo u mogućnosti skrbiti se za dijete. Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
tableta djeluje tako da sprječava ovulaciju, a ukoliko je došlo do oplodnje onemogućuje implantaciju (prianjanje za stjenku maternice). Nema potrebe za još jednom tabletom. Učinkovitost je velika ali nije 100%. Od 100 žena otprilike 2 će zatrudnjeti.

Vegy20

Postovani,
hvala Vam puno na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

Nazad
1 ... 6 7 8 9 10 11 ... 20
Naprijed