Kontracepcija

Povracanje/proljev

dalija20

Postovani, imam samo jedno preventivno pitanje. happy Naime, zanima me sto se tice lindynetta 20..u slucaju proljeva ili povracanja odmah nakon uzimanja pilule i instantnog uzimanja druge pilule, u kojim tjednima uzimanja je zastita smanjena, a u kojima nije?

jpet

Postovani, pijem daylette vec par meseci, i nakon 3h od uzimanja trece pilule iz pakovanja sam povracala. Nisam popila dodatnu pilulu. Zanima me da li je zastita umanjena i da li postoji rizik od trudnoce? Unapred zahvalna

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za dalija20, ako imate proljev ili povraćate unutar 4 sata od uzimanja tablete zaštita može biti smanjena bez obzira na dan ciklusa. Ako uzmete dodatnu tabletu unutar 12 sati zaštita se neće smanjiti.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za jpet, tableta se uspjela resorbirati u tom vremenu. Ipak za svaki slučaj (jer je prošlo manje od 4 sata) tijekom idućih 7 dana koristite dodatnu kontracepciju.

dalija20

Postovani, pijem lyndinette svaku vecer u 22 sata. U petak sam popila sedmu tabletu i oko ponoci povracala te odmah popila osmu tabletu..jesam li dobro postupila i je li zastita smanjena?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, dobro ste učinili. Ne treba dodatna zaštita. Nastavite s redovitim uzimanjem.

Hermiona3692

Postovani,

Zadnju tabletu, 21., popila sam 3 i pol sata kasnije nego uobicajeno. Imala sam odnos, a 9 sati nakon popijene tablete sam povracala. Je li potrebno zapoceti novo pakiranje tableta ili da pricekam da prodje 7 dana pauze i normalno zapoceti? Je li zastita smanjenja u nadolazecim danima, odnosno trebam li uzeti tabletu za dan poslije?
Unaprijed hvala na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, napravite uobičajenu pauzu i nastavite s redovnim uzimanjem tableta. Kontracepcijska učinkovitost se nije smanjila.

paanicaar123

Postovani,

Pijem naelia tablete vise od 6 mj. Sinoc sam popila tabletu u 19 h i nakon tri sata dobila proljev. Nisam imala mira i nakon 11 sati sam popila dodatnu tabletu jer sam mislila da se prethodna nije apsorbirala. Jucer sam takoder imala i nezasticen odnos. Danas kada sam popila tabletu nakon 11 h od prethodne nakon 3 sata sam opet imala proljev. Od sinoc me muci zeludac i mislim da sam pokupila neku virozu jer od tableta do sada jos nisam imala nikakvih tegoba. Mozete li mi reci jesam li zasticena i postoji li mogucnost trudnoce zbog nezasticenog odnosa? I jesu li se tablete apsorbirale i nakon 3 sata? Jer u uputama mi pise da mora proci 4 sata i sada ne znam da li da popijem jos jednu tabletu ili samo panicarim?

Hvala i lijep pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, tableta se uspjela resorbirati, nema razloga za brigu. Preporučam dodatnu zaštitu dok traju probavne smetnje.

leut23

Postovani,
Lindynette20 pijem vec 2 godine. Proslu nedjelju sam uzela 13-tu pilulu oko 19,30 te oko 22 povratila. Zbog toga sto sam taj dan imala odnos s ejakulacijom uzela sam jos jednu pilulu, ali ponovno nakon 3 i pol sata imala sam proljev.
Da li je zastita smanjena, postoji li zabrinutost za trudnuocu? I da li da ovaj mjesec radim pauzu 7 dana ili zapocnem bez pauze odmah s novom kutijom.
Hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, pilule su se uspjele apsorbirati. Nastavite s uobičajenim uzimanjem.

ivana543

Poštovani,
Zanima me je li zastita smanjena ako sam dva dana imala proljev.jucer sam ga imala par puta.navecer sam popila
normalno tabletu i do jutros(proslo je sigurno 10h) ga nisam imala. Danas se takoder nastavio par puta.danas sam u isto vrijeme (22h) popila tabletu i imam osjecaj da je sa stomakom sve uredu. Znaci nisam tabletu direktno izbacila iz sustava nakon sto sam je popila ali nezn moze li takva situacija smanjiti zastitu?
Unaprijed hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema navedenom tableta se uspjela apsorbirati, tako da zaštita ne bi trebala biti smanjena.

Mysterious_cello

Postovani,
u 21 uzimam pilule pa sam tako i danas drugu pilulu prvog tjedna uzela u 21 (na drugoj kutiji sam)... povracala sam oko 23:30 i zatim imala proljev oko ponoci. Nakon toga sam oko ponoc i 10 minuta popila dodatnu pilulu jer u uputi pise da je 3 - 4 sata potrebno da se apsorbira pilula, iako sam ovdje na forumu procitala da je i 2 sata dovoljno da se apsorbira. Jesam li i dalje zasticena od trudnoce (s obzirom da je proslo manje od 12 sati od uobicajenog vremena uzimanja kad sam uzela dodatnu)? Imala sam odnos tu vecer s kondomom i bez ejakulacije, trebam li biti zabrinuta (pretpostavljam da ne, ali cisto da se osjecam lakse...)
Malo sam zabrinuta jer je u pitanju prvi tjedan...
Puno hvala unaprijed!!

Mysterious_cello

Samo sam jos htjela upitati - s obzirom da ce mi ciklus biti sada 20 dana zbog povracanja, smijem li uzeti pilulu iz rezervnog pakiranja tako da ostane ciklus 21 dan (tj. uzela sam nakon sto sam povracala jucer pilulu za danas pa bih htjela popiti danasnju iz rezervne kutije sto bi me vratilo opet na 21 dan)

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema navedenom ne postoji nikakva šansa za trudnoću. Ne morate popiti 21 tabletu. Zaštićeni ste i ukoliko skratite ciklus za 1 dan.

Mysterious_cello

Postovani, hvala Vam na odgovoru. Samo sam htjela jedno zadnje pitanje pitati jer nisam sigurna da sam Vas shvatila u potpunosti - dakle, jesam li ja sad s obzirom sto mi se dogodilo zasticena(znaci teoretski svaki put kad povracam 3 - 4 sata nakon uobicajne pilule ako dodatnu popijem unutar 12 sati od normalnog vremena uzimanja ostajem zasticena?) ili sljedecih 7 dana nisam?

Ivo Balenović, dr. med.

Ako zaboravljenu pilulu (ili pilulu koja se nije uspjela apsorbitrati zbog povraćanja ili proljeva) popijete unutra 12 sati zaštita se neće smanjiti i nije potrebna dodatna zaštita.

jpet

Postovani, pijem daylette vec 8 meseci. Nepun sat nakon popijene druge pilule iz pakovanja sam imala proliv. Popila sam flonivin i nakon sat i po popila rezervnu tabletu iz drugog pakovanja. Nakon dodatne tablete nije bilo nikakvih problema. Zanima me da li je zastita umanjena i da li postoji rizik za trudnocu? Unapred hvala!