Kontracepcija

prestanak uzimanja pilula i izostanak menstruacije

Dejan Šakoronja, dr. med.

Biancaneve ne radi se o trudnoći, menstruacije su oskudne jer je ciklus anovulacijski.
Moglo bi biti problema sa zanošenjem.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Marija prema opisanom neće doći do trudnoće.

Milena94

Poštovani, moj problem je sljedeći.

Pila sam kontracepcijske pilule Logest 2 godine, završila sam sa zadnjom kutijom u rujnu prošle godine. Prva menstruacija nakon pilula pojavila se redovno, a nakon toga ciklusi su trajali redom: 30, 40 i 36 dana. Zadnja menstruacija je došla 14.01. Po iscjetku kojeg sam imala smatram da je do ovulacije došlo 02.02. Nezaštićeni spolni odnos imala sam 12.02. ali nije došlo do ejakulacije unutar rodnice. Danas je 43. dan ciklusa i još uvijek nema menstruacije niti ikakvih simptoma. Unutar zadnjih mjesec dana promijenio mi se bioritam jer sam počela raditi, pao mi je imunitet te sam bila pod stresom. Da li postoji mogućnost da sam trudna?
Pilule sam koristila zbog policističnih jajnika.

Unaprijed hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
ukoliko ste imali nezaštićeni odnos uvijek postoji mogućnost trudnoće. Preporučio bih da napravite test na trudnoću. Ukoliko trenutno ne želite trudnoću preporučio bi da zbog svega što ste naveli počnete ponovno s oralnom kontracepcijom

beeeee

Postovani, 5 godina sam pila lyndinetre 20, nakon prestanka,prva menstruacija mi je dosla nakon 52 dana,zatim su mi ciklusi bili oko 32. Dana, sada nakon 5 mjeseci 49 dan mi je cikusa, a menstruacije nema. U 20. Danu ciklusa sam imala 3 dana malo krvarenje,mislila sam da je ovulacijsko, jel to mozda bila menstruacijia? Da napomenem,bila sam prije 3 tjedna na uzv i pregledu, sve je uredu,imam par cista al ne moze se rec da su policisticni jajnici, a endometrij je bio 7 mm. Za svaku sigurnost napravila sam test koji je negativan. Jel se moj organizam jos navikava na stanje bez pilula? Hvala na pomoci!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
svakako bi trebali učiniti hormonski status da se vidi zbog čega su Vam menstruacije toliko neredovite.

Merytin

Poštovani, imam 24 godine, 59 kg, 173 cm. Pila sam kontracepcijske pilule skoro 4 godine (zbog akni i blago povisen testosteron), a prije njih mestruacijski ciklus mi je bio uredan, svako 28 dana. Nakon prestanka uzimanja kontracepcijskih pilula, prvu menstruaciju dobila sam nakon 35 dana, drugu nakon 36 dana, a trecu sad nakon 38 dana jos nisam dobila. Cijeli mjesec imala sam odnose s deckom, ali bi upotrijebili prezervativ tek na pola odnosa. Test za trudnocu sam napravila nakon jednog dana kasnjenja menstruacije, odnosno 15 dana od rizičnog odnosa, koji je negativan. Zanima me da li trudnocu mogu u potpunosti iskljuciti kao uzrok izostanka menstruacije? Unaprijed hvala na odgovoru

Merytin

Samo da nadodam, ne osijecam nikakve simptome, niti trudnoce niti menstruacije

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
trudnoću možete isključiti, a menstruacijski ciklus bi se trebao regulirati unutar 6 mjeseci od prestanka uzimanja pilula.

Merytin

Hvala Vam puno na odgovoru! Znaci nema potrebe ponavljati test? Napravljen je u popodnevnim satima, radi se u Clearblue testu, nadam se da je dovoljno pouzdan?

Ivo Balenović, dr. med.

Clearblue testovi su 99% pouzdani od dana očekivane mjesečnice.

irena2112

Poštovani,
prošli mjesec sam prestala s korištenjem Softinelle P tableta i ta prva menstruacija je trajala nešto duže nego prijašnje. Nakon prestanka uzimanja oralne kontracepcije dečko i ja smo imali odnose nekoliko puta, ali svaki put kondom + prekinut snošaj i moram napomenuti da nam nikad do sad kondom nije pukao. Još prije tableta ciklus mi je prosječno trajao 27-32 dana. Sada sam na 32 danu i povremeno osjećam grčeve u trbuhu kao i kada trebam dobiti, ali menstruacije još nema. Osim toga, bila sam dosta razdražljiva i plačljiva zadnjih nekoliko dana. Zanima me trebam li se brinuti oko kašnjenja menstruacije i koliko je inače normalno da kasni nakon prestanka uzimanja pilula. Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema navedenom nemate razloga za brigu. Nakon prestanka uzimanja kontracepcije treba neko vrijeme da se ustale ciklusi. Menstruacije ponekad znaju izostati i do godinu dana.

irena2112

Hvala Vam na odgovoru, valjda ću sad prestati toliko brinuti. Zadnjih dva tjedana sam također bila pod velikim stresom radi završnih ispita pa vjerujem da je i to utjecalo. Još me samo zanima, može li se kako potaknuti menstruacija?

Ivo Balenović, dr. med.

Menstruacija se može potaknuti uzimanjem gestagena (Duphaston) kroz 10 dana. Nakon prestanka terapije doći će do krvarenja.

legica97

Poštovani,
imam nekoliko pitanja za Vas i zaista se bojim da sam ostala trudna. Uzimala sam kontracepciju (Yaz) godinu i 4 mjeseca, prestala sam u 2. mjesecu ove godine. Nakon toga menstruacija je u ožujku i travnju došla normalno, a u svibnju mi je uranila 4 dana. U lipnju sam ju dobila redovito (u odnosu na svibanj). Pred kraj ciklusa imala sam spolni odnos (dva puta s kondomom i jednom bez, ali vrlo kratko, gotovo na par minuta, čak nije ni svršio u mene). Budući da su mi plodni dani u lipnju već odavno bili prošli, a menstruaciju sam trebala dobiti 1.7., a još nisam, znači kasni mi 13 dana, zaista se bojim da sam trudna. Je li moguće da su plodni dani pomaknuti pa da su se poklopili s danom kad sam imala spolni odnos? Ne znam trebam li kašnjenje i neredovit ciklus pripisati prestanku uzimanja kontracepcije ili što već...Zahvaljujem na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema navedenom male su šanse za trudnoću. Uzroci poremećenog ciklusa i izostanka menstruacije su mnogobrojni. Najčešće se radi o stresu i psihičkim razlozima. Preporučam za svaki slučaj test na trudnoću.