Kontracepcija

probojno krvarenje

Nike_01

Poštovani,

Prošli ciklus imala sam krvarenje 18. Dan ciklusa, ispostavilo se zbog hormonalne neravnoteže. Do tada nisam pila kontracepcijske pilule, a moj ginekolog mi je prepisao lindynette i to tako da popijem dvije kutije bez pauze između, kako bi se hormoni stabilizirali. U četvrtak, nakon što sam popila 1. Kutiju te 3. Tablete iz 2. Kutije (ukupno 30. Dana uzimanja terapije), pojavilo mi se pretpostavljam probojno krvarenje koje je sad već nešto jače, ne prejako no ipak kao početak menstruacije. Krv je svježa, jarko crvena.
Kako je moj ginekolog na godišnjem odmoru te ga ne mogu pitati, trebam li sad prestati piti pilule i napraviti pauzu, ili da nastavim s pilulama do kraja kutije?
Hvala

Nike_01

* ispravak, lindynette sam pila 21 dan prvu kutiju pa nastavila na drugu. Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nastavite s tabletama do kraja. Radi se o probojnom krvarenju što je uobičajeno u početku uzimanja kontracepcijskih tableta.

Nike_01

Da li je ipak moguće da se radi o menstruaciji iako pijem pilule? Naime danas je 6. Dan da krvarim ( dva dana prije je bilo samo malo smede krvi na wc papiru), i krvarenje se pojačalo. I dalje nije zabrinjavajuća količina ali kroz dan se ispuni tampon, ima nešto ugrušaka te je prisutna bol u trbuhu kao kod menstruacije. Kada bi se krvarenje trebalo smanjiti?

Ivo Balenović, dr. med.

Ne radi se o menstruaciji nego o probojnom krvarenju zbog preskakanja pauze. Ukoliko Vam to smeta možete napraviti pauzu (bez obzira što ste već krenuli s novom kutijom) i nakon toga započeti s novim pakiranjem (21 tbl.).

Monari

Postovani ,
Pijem kontracepcijske pilule Axira 35 vec godinu dana i menstruacije mi dolaze normalno.Ovaj mjesec sam također dobila normalno menstruaciju na tocan dan ali je trajala samo 3 dana i bila je jako obilna. Zatim sam pocela s novima pakiranjem tableta i na dan 4 tablete pojavio se obilan smedji iscjedak. Da napomenen tablete pijem redovito s maksimalnim odstupanjem od 2-3 sata. Imala sam spolne odnose bez zastite pa me zanima postoji li mogucnost trudnoce ?
Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, najvjerojatnije se radi o probojnom krvarenju. Ne postoji mogućnost trudnoće obzirom da redovito, s minimalnim odstupanjem, uzimate terapiju.

m_1990

Pijem Yaz tablete skoro godinu dana (od 25.10.2017) redovno. Ovaj mesec sam jednom zakasnila 12-14 sati, to je bila sesta ili sedma tableta u pakovanje. Takodje sam pocela stavljati vaginalete Vagisan koji mi je prepisao doktor zbog belo pranje. Dva dana od koristenja vaginalete sam dobila smedji iscjedak, a na momentima I sa malo krvi. A evo sad vec cetvrti dan temno kafeni, cak crni. Imam I vrlo slabi bolovi u donji deo trbuha, kao pred menstruacije, samo slabije. A vec me I svrbi pomalo dole. Ovo se desava od 15-16ti dan kutije, danas vec 20ti. Zanima me dali ovo krvarenje moze biti povezano sa vaginalete, neku infekcijiu ili je probojno krvarenje? Ili ne daj Boze implantacijsko krvarenje. Da napomenem da pored tablete uvek imamo prekinut odnos sa deckom.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, najvjerojatnije se radi o probojnom krvarenju. Prema svemu što ste naveli ne postoji mogućnost implantacijskog krvarenja.

123luc456

Poštovani,
Pijem Naeliu. Nikad mi se prije nije događalo probojno krvarenje, a ovaj sam ciklus to doživjela čak dva puta. Prvi put bilo je nakon noći u kojoj sam konzumirala alkohol, a kako ga moj želudac slabo podnosi, došlo je do trovanja (povraćanja). Oko 5 sati ujutro popila sam pilulu te zaspala te se probudila ujutro oko 10 sati i primijetila nešto krvi, poput krvavog iscjedka. Također cijeli sam dan imala simptome mamurluka (proljev i povraćanje). Ne znam je li alkohol imao kakva utjecaja na krvarenje jer ga inače rijetko konzumiram i teško podnosim (općenito imam osjetljiv želudac i probleme s crijevima, a povremeno i hemeroidima, ovisno o hrani koju konzumiram i stresu). Nisam se previše obazirala na to dok mi se jučer nije ponovila ist stvar, ali krvavi iscjedak tu je puna dva dana i još uvijek traje. To je zaista malo smećkaste krvi, ali zanima me trebam li se brinuti. Menstruaciju trebam dobiti za tjedan dana. I još jedna stvar, bila sam 3 dana s dečkom koji živi u drugoj državi pa se rijetko viđamo. Je li moguće da se krv pojavila zbog odnosa koji smo imali nakon duže vremena jer je bio mrvicu bolan? Isprike na dužem postu i hvala na odgovoru. Lijep pozdrav

123luc456

I da, nijednu tabletu nisam zaboravila popiti ovaj ciklus, pijem ih svaki dan u približno isto vrijeme (između 21h i 23h) osim toga puta kad sam je popila tek ujutro oko 5.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, došlo je do probojnog krvarenja jer ste kasnili s uzimanjem tablete. Ponekad je moguće da neposredno nakon odnosa dođe do kontaktnog krvarenja zbog oštećenja sluznice rodnice.

ejala

Postovani,
Imam 22 godine i vec 6 godina pijem lindynette 20.
U listopadu sam pevi put unutar sest godina imala probojno krvarenje 13 dana prije menstruacije i sad u studenom na prosinac sam dobila opet probojno krvarenje devet dana prije menstruacije.
A menstruacije sam u listopadu i studenom imala na predvidene dane i zadnji spolni odnos 21.rujna.
Pitanje je jeli to mozda zbog duzeg perioda uzimanja istih tableta?
Hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, probojno krvarenje je uobičajena nuspojava kontracepcijskih tableta. Ono nije opasno i ne umanjuje zaštitu. Ukoliko bi se nastavilo potrebno je promijeniti tablete.

pakicamakica

Pozdrav,pijem yaz.Na 21 dan pojavilo mi se smedjkasto krvarenje ,trajalo je 3 dana onda mi se u tragovima pojavila krv koja je vrli malo curila pomjesana sa smedjkastim iscjedkom. Dosla sam do placebo tableta i popila 2.Tako je bilo do juce gdje sam posle 2 placebo tablete popila ,prvu tabletu iz novog blistera. Krvarenje je i dalje isto a danas je 27 dan i danas cu da popijem drugu tabletu iz novog blistera da li sam pogrijesila ako nije prava menga i da li cz imat zastitu?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nastavite s uzimanjem tableta iz novog blistera. Zaštita se neće smanjiti.

pakicamakica

Evo vec danas se pojavila krv ,veceg intezuteta nakon popijene prve pilule. Znaci nisam pogrijesila sto sam prije nastanka prave menstruacije otvorila novi blister pritom ne popivsi zadnje dvije tablete?

Ivo Balenović, dr. med.

Niste pogriješili.