Kontracepcija

promjena pilule

DeathValens

Pozdrav,

Ugl. moja ginekologica mi je prepisala softinelle kao sredstvo kontracepcije. To su pilule koje se piju cijelo vrijeme i za vrijeme menstruacije. Pošto mi nikako nisu odgovarale zatražila sam novi recept za logest koji sam pila prije 3mjeseca i mislim ga opet početi koristiti jer mi najvise pase. Ginekologica mi je rekla da popijem ovu kutiju softinella do kraja te da napravim pauzu od sedam dana pa da onda počnem uzimati logest. Nije mi jasno zašto? Znam da su softinelle pilile s kojima se ne radi pauza a logest nisu s njima se radi pauza. Trebam li dakle raditi pauzu od sedam dana???

Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Popijte sve aktivne do kraja potom pauza od sedam dana pa nove pilule.

Stresirana

Postovani, prethodna tri meseca sam koristila Jeanine tablete koje mi nisu odgovarale jer menstruaciju gotovo da nisam dobijala, ginekolog mi je preporucio da probam Belara tablete.
Ja sam napravila pauzu 7 dana i 8. dan sam pocela sa Belarom. Da li je to u redu ili nisam ni trebala da pravim pauzu od 7 dana? I da li sam sad zasticena ili treba neka dodatna zastita? pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

U redu je. Zaštićena ste.

tresconnu

Poštovani, godinu dana uzimala sam Softinelle, no njih više ne mogu naći u ljekarnama pa sam dobila, kako sam shvatila, njihovu paralelu Dayllu. Njih sam počela uzimati nakon zadnje placebo tablete Softinella tako da bih trebala biti zaštićena, ali ginekologinja preporučuje mjesec i više dana dodatne zaštite dok se tijelo ne navikne na hormone? Ne razumijem čemu ako je Daylla zapravo ista stvar? Zbog ovog se više ne osjećam sigurno s pilulama što do sad nikad nije bilo problem.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, pošto ste nastavili s kontinuiranim uzimanjem kontracepcijskih pilula (bez obzira na promjenu) dodatna zaštita nije potrebna.

Lubenicaimango

Postovani, pila sam 2 pakiraja Yasmin pilula, posle pauze od 7 dana presla sam na Legravan, u prvoj nedelji koristili smo kondom, a u II nismo, ali uvek bude bez ejakulacije, vodimo uvek racuna kao da nemamo zastitu, mimo promene piliula. interesuje me da li sam zasticena iako nisam pila kutiju Legravana odmah posle Yasmina? Hocu li dobiti menstruaciju? sada pijem pilule za poslednju nedelju.

Lubenicaimango

Mozete li odgovoriti. Imam li razloga za strah

Lubenicaimango

sta bi se desilo ako bi prekinula sa pilulama pocetkom III nedelje od kutije Legravan? dakle ostalo mi je jos 6 pilula, da li bih ubrzo dobila menstruaciju? Molim Vas odgovorite mi na poruke sto pre. strasno sam uplasena da li deluju, jer sam popila pila prvo Jasmin, pa posle pauze pocela sam Legravanom. u uputstvu za legravan pise da se piju odmah posle starih pilula a ja sam napravila pauzu od 7 dana od starih i sada sam vec na 15.piluli

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu. Učinkovitost nije smanjena. Nastavite s tabletama do kraja i nastupiti će krvarenje. Ukoliko prekinete prije, krvarenje će nastupiti ranije.

Lubenicaimango

Hvala puno.
A recite mi kada bih prestala sa pilulama (imam jos 5 do kraja pakiranja) mogu li da ne dobijem, ako sam do pre neki dan imala odnose pod pilulom? I interesuje me smem li onda kad dobijem da pocnem tada sa kutijom pilula Ili jednostavno da nastavim da pijem pilule, posto je kako ste Vi rekli zastita bila i ovaj mesec kad sam presla na druge, da ne kompliciram sebi zivot.

Ivo Balenović, dr. med.

Popijte kutiju do kraja, i nakon 7 dnevne pauze nastavite s novom kutijom.

Lubenicaimango

Poštovani, popila sam 2 kutije Yasmina (3mg+0.03 mg) i kad sam trebala da pocnem sa trecom kutijom posle 7 dana, krenula sam Legravanom (0.15 mg +0.03 mg). Interesuje me ako sam svaki put na vreme popila pilulu, nije bilo ejakulacije unutra i nije bilo proljeva, da li mogu da ne dobijem, zbog te promene da kazem hormona (u pilulama)? Imaju istu količinu etinilestradiola, ali da li je ovaj odnos 3mg naspram 0.15 (ti prvi brojevi uz pilule) šok za organizam? ili je sve regularno, dobijam kao da sam pila Yasmin ovaj mjesec?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, promjena tableta nije šok za organizam. Krvarenje bi trebalo nastupiti, iako je povremeni izostanak krvarenja moguća nuspojava kontracepcijskih tableta.

Lubenicaimango

postovani, znam to, nego sam mislila na ovo sto sam jedan mesec pila Jasmin pa posle 7 dana pauze presla na Legravan.

Lubenicaimango

zbog te promne nakon 7 dana, mogu li da ne dobijem, ili je sve regularno

Ivo Balenović, dr. med.

Trebali bi dobiti regularno krvarenje iako ništa u medicini nije sigurno.

Lubenicaimango

Ali u svakom slucaju Legravan je djelovao?

Ivo Balenović, dr. med.

Djelovao je.

Lubenicaimango

Postovani
Interesuje me da li je Legravan jaci ili slabiji od Yasmina? Ukoliko je slabiji trebala je dodatna zastita a ukoliko je jaci nije bila potrebna zastita tokom prebacivanja na druge nakon 7 dnevne pauze? I kada se moze uraditi test inace tokom tih 7 dana pauze?