Kontracepcija

promjena pilule

Lubenicaimango

Da l moze drugi dan 7dnevne pauze?

Ivo Balenović, dr. med.

Legravan i Yasmin su iste jačine. Kontracepcijska zaštita ne ovisi o dozaži lijeka. Zaštita je uvijek prisutna ako se tablete uzimaju redovito bez obzira na 'jačinu' tablete. Test možete uraditi drugi dan pauze.

Lubenicaimango

uradila sam test II dana pauze, posle podne i nema nista. da li mogu biti mirna ili ako ne dobijem kojim slucajem da radim i 6.dan pauze?

Ivo Balenović, dr. med.

Možete biti mirni.

Lubenicaimango

Doktore, pijem pilule vec jedno 4 mjeseca, spoting se javljao na pocetku uzimanja, medjutim jutros je krenuo crvenkast sekret, a imam jos 5 pilula do kraja blistera, da li je to normalno da se pojavi ponekad ili da menjam pilule? Hocu li dobiti menstruaciju?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema potrebe za promjenom pilula. Tek ukoliko bi se takvo krvarenje ponavljalo kroz duži period može se preći na druge pilule.

Lubenicaimango

Doktore imam jos jedno pitanje
Posle uzimanja pilule od sat i 30 min sam imala stolicu da li sam trebala popiti drugu? Nije bila dijareja nego normalna kasasta stolica.

Lubenicaimango

I sta da radim sada posto je to bilo sinoc. Mislim da utjece samo dijareja

Lubenicaimango

To mi je 19. pilula iz pakiranja

Lubenicaimango

Nije bila dijareja vec stolica u celini al malko meksa od standarne stolice.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema potrebe za novom pilulom, kontracepcijska učinkovitost nije smanjena.

Lubenicaimango

Da li bi Fitoval utjecao na Legravan? Fitoval su kapsule za kosu i ima ih 60 kom sastojci su medicinksi kvasac (vitamini B1, B2, B5, B6, B12, folna kiselina, biotin, cistin), gvožđe, cink, bakar

Ivo Balenović, dr. med.

Sve što ste naveli nema nikakvog utjecaja na učinkovitost kontraceptiva.

Lubenicaimango

Postovani doktore
Od kako uzimam Tothemu zbog anemije imam zatvor.
Danas me je ceo dan pratio zatvor i osjecam da mi se ide u wc al ne mogu. Tek sam posle uzimanja od pilule sat i po otisla u wc. Nije bio proljev nego cvrsta stolica. Danas mi je 10. pilula. Da li da uzimam novu ili ne? Cekacu Vas odgovor pa sta da radim ako prodje 12 sati?

Ivo Balenović, dr. med.

Nema potrebe za novom pilulom.

Lubenicaimango

Doktore,
Odlazak na nuzdu sat od oko uzimanja pilule nista ne skodi apsorpciji pilule, jedno ako je dijareja onda utjece i mora se u tom slucaju uzeti druga? A ako je cvrsta stolica pa ma to bilo pola sata od uzimanja pilule to ne utjece. Nekad ne mogu da se suzdrzim da ne idem na nuzdu posle pilule, al ne bude proljev

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to ne smanjuje apsorpciju pilule. Samo vodenasti proljev može smanjiti učinkovitost.

Lubenicaimango

Doktore, interesuje me posto pijem pilule na vrijeme, nisam imala dijareju posle uzimanja, samo nekad cvrstu stolicu i pijem pilule vec skoro pola god, zasto se nekad pred poslednju pilulu javi crvenkasti sekret, nije to krvarenje nego kao tackica bude na vesu i kad se obrisem papirom, je l to kao i onaj spoting sto sam imala na pocetku uzimanja prvog pakiranja?

Lubenicaimango

uzimam Tothemu (gvozdje), Fitoval kapsule za kosu, i ponekad popijem tinkturu joda za stitnu zlezdu, to nista ne remeti?

Lubenicaimango

i ponekad popijem 0,3 piva na dan i to je to