Kontracepcija

Yasmin i drugi lijekovi

lil_monika

Postovani!
Ovaj mjesec popila sam prvu kutiju yasmina. Danas mi je 6 dan pauze i još uvijek nisam dobila mjesečnicu…i ne stvaram paniku zbog toga, jer moguće je da ju dobim još danas ili sutra….pa se ne brinem toliko, nego me zanima jedna stvar…koristim tablete za srce, amiodaron. Da li možda znate koliko, ako uopće smanjuje, amiodaron smanjuje taj postotak učinkovitosti yasmina…jer za vrijeme prve kutije imala sam dva spolna odnosa, bez ikakve kontracepcije…pilule sam uzimala redovito, ali možda je zbog smanjene učinkovitosti yasmina došlo do trudnoće…
Imam još samo jedno pitanje. Već pet dana, dakle za vrijeme te pauze, imam neki jaki žuti iscjedak koji je ponekad popraćen bijelom sluzi…da li možda znate što je to i s čim ima veze?
Unaprijed zahvaljujem happy

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Amiodaron je prilično ozbiljan lijek, a neke bolesti srca su kontraindikacija za oralne kontraceptive, pa jeste li sigurni da ih vi uopće smijete uzimati? Napišite mi dijagnozu.
Inače, on nema interakcija sa kontraceptivima, tako da mu nije ni povišena ni smanjena količina u krvi. Stavit ću ovu tablicu, koji lijekovi imaju interakcije sa kontraceptivima, možda netko pročita prije nego milijunti put upita da li će taj i taj antibiotik ili sok od ribizla smanjiti djelovanje kontraceptiva happy.

Lijekovi koji smanjuju efikasnost OHK
Karbamazepim
Etosukcimid
Metronidazol
Fenobarbital
Fenitoin
Primidon
Rifampicin
Tetraciklin
Troglitazon

OHK smanjuje efikasnost lijeka
Klofibrat
Lorazepam
Oksazepam
Temazepam
Salicilati

OHK potencira djelovanje lijeka
Benzodiazepini
Beta blokatori
Kofein
Kortikosteroidi
Triciklički antidepresivi
Teofilin

A ja bih vaš iscjedak vjerojatno proglasila krvarenjem, ukoliko je malo smeđi.

lil_monika

Hvala Vam puno...zaista ste mi mnogo pomogli, jer kada sam pitala u ljekarni nisu mi znali reći....znam za ove druge lijekove i antibiotike jer piše u uputstvima, ali baš nisam bila sigurna za svoj...
Prije nego što sam dobila Yasmin, otišla sam ginekologici koja mi je rekla da prvo moram pitati kardiologa, da li ih mogu koristiti, potom sam otišla kod njega, i on mi je dopustio da ih uzimam...tako da mislim daa po tom pitanju nema problema...happy

sweet_ginger

Da li sinersul utječe na efikasnost yasmina?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ne

kristinka

Postovana doktorice,
da li Claritine tablete utjecu na efikasnost Yasmina? Unaprijed Hvala

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ne

alexxx

kao sto vidim metrodinazol smanjuje djelovanje OHK, naime ja pijem medazol, fromilid i controloc, uz to pijem i yasmin tablete... mozete li mi dati neki savjet kako da ih uzimam ili da ih pak prestanem uzimati (ovo mi je prvi tjedan, a vec ih 3. mjesec pijem)
hvala unaprijed!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Nemojte prestati, poremetit ćete si ciklus, nego još 2 tjedna nakon Medazola koristite dodatnu zaštitu.

alexxx

a mozete li mi reci kolika je sada pouzdanost u kontracepcijske tablete?

hvala Vam na odgovorima i razumijevanju happy

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

To se točno ne zna. Velika je vjerojatnost da je potpuno pouzdana, ali kako je primijećeno da povremeno žene ostanu trudne uz istovremeno uzimanje Medazola i kontraceptiva, bolje je biti oprezan.

Dulcinea

ginekologica mi je prepisala medazol vaginalete, ali mi nije ništa rekla uz to da se dodatno trebam zaštiti jer smanjuje djelovanje sad...a čitala sam po forumu kad ste rekli da vaginalete ne smanjuju zaštitu koju pruža yasmin, a tu piše da se smanjuje zbog metronidazola i sad ništa ne razumijem više...
a svu sreću, još ih nisam počela uzimati...pa molim vas mi recite treba li se uopće i koliko dugo dodatno zaštiti? sad sam otpr malo poslije sredine kutije s yasminom...

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Vaginalete nemaju veze, u prijašnjim odgovorima pričam o tabletama. Dakle, ne treba dodatna zaštita uz Medazol vag, iako, obzirom da su vam prepisane, vjerojatno ni seks nije najpreporučljiviji dok ih uzimate.

nina19

Poštovana doktorice,danas sam prvi puta počela koristiti yasmin tablete ,ali uz to pijem svaki dan po jednu tabletu depakine chrono 500mg za epilepsiju.Dali zbog toga uz yasmin moram koristiti neko drugo kontracepcijsko sredstvo?doktorica koja mi je prepisala yasmin tablete nije mi to rekla,a upoznata je sa mojim zdravstvenim stanjem, a znam da neke tablete za epilepsiju mogu smanjiti učinkovitost pilula.da li depakine utječe na učinkovitost yasmina?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Odgovor vam je tamo gdje ste prvi put postavili pitanje.

nina19

Hvala Vam puno!

zrinkic

Dobar dan, pijem triqilar 6 mjesec vec, i zanima me dali smijem koristiti plivit c ako pijem triqilar? dali barem smijem koristiti za vrijeme pauze?

hvala lijepa...

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Smijete stalno.

Poštovanje!
Da li smijem piti čistu aloja veru i pilule?
Čitala sam neku brošuru o aloji,djeluje protivupalno,kao antibiotik,anitimikrobno,jača imunitet itd.pa me zanima da li će smanjiti učinak pilula?
I da li smijem uzimati Daktarin,oralni gel,uz pilule?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Smijete i jedno i drugo.