Kontracepcija

Yaz

joojc_

Pila sam tablete yaz do pre tri meseca. Pa sam napravila pauzu. Da li mogu opet da pijem i kad da pocnem?
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
možete nastaviti s uzimanjem tableta. Prije toga svakako napravite kompletnu laboratorijsku analizu (KKS, koagulacija, jetrene probe, urea, kreatinin, GUK, urin). Dok su laboratorijski nalazi uredni možete uzimati kontraceptive.

Barbara106

Poštovani! Pijem Yaz pilule vec mjesecima i dosla sam prije tjedan dana na more s deckom. Pilule sam pila svaki dan ali ne tocno u isto vrijeme, uvijek je to bilo +/- 3-4 sata. Danas je ejakulirao u mene tokom seksa.. postoji li mogucnost trudnoce zbog razmaka u konzumiranju pilula? Hvala na odgovoru.

Barbara106

I zaboravila sam napomenuti da sam prema mom proračunu u plodnim danima.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, mogućnost trudnoće ne postoji. Ukoliko kasnite s uzimanjem tableta više od 12 sati postoji mogućnost smanjene učinkovitosti tableta. Dokle god uzimate kontracepciju nemate plodne dane jer nema ovulacije.

succi

Poštovani,
Pijem pilule već četiri godine bez prestanka i bez problema. Imam pitanje vezano za mogućnost trudnoće. Naime 17 dana ciklusa je moguce da sam zakasnila s ruzicastom Yaz pilulom ( pola sata, najvise sat). Kazem mozda jer nisam sigurna kad sam prethodni dan uzela, tako da postoji mogucnost da sam je uzela na vrijeme. Sat i po nakon tog imala sam meksu stolicu. Imala sam seksualne odnose šest dana prije ovog događaja i to je bio odnos s prekinutim snosajem. Također i nakon ove "propustene" tablete sam imala seksualne odnose opet s prekinutim snosajem sest dana nakon. Zanima me kolika je mogucnost trudnoce s obzirom na sve?

Izvinjavam se ako mi je pitanje bilo konfuzno i unaprijed hvala na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema navedenom ne postoji nikakva šansa za trudnoću.

Olivera25

Postovani,pijem Yaz vec skoro godinu dana i nisam imala nikakvih problema..na predposljednjoj rozoj tableti pojavi mi se oskudan smeckasti iscjedak i na prvoj bijeloj tableti krvarenje.. znalo se dogoditi krvarenje i na drugoj bijeloj tableti..
mene zanima da li mogu izbjeci menstruaciju jedan mjesec tako da bacim bijele tablete i zapocnem novi blister,bez obzira sto imam taj iscjedak 2 dana prije nego bijela tableta (odnosno novi blister) dodju na red?
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!!

east19

Pijem yaz pilule vec mj dana sada sam na 2 blisteru i zaboravila sam popiti 5 tabletu, kad sam se sjetila da je popijem proslo je 12 sati i kad sam je popila povracala sam medutim nisam citala upute tako da sam sljedecu tabletu popila tek navecer...koliko dugo sam nezasticen i da li moram koristiti dodatnu zastitu...hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za Olivera 25, menstruaciju možete odgoditi tako da nastavite s novim blisterom bez uzimanja bijelih tableta.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za east19, idućih 7 dana koristite dodatnu kontracepciju.

rusalochka

Poštovani,
Pijem Yaz pilule već 4 godine. Prije tri dana sam zaboravila popiti jednu ružičastu Yaz pilulu iz posljednjeg reda pa sam je popila ujutru kad sam se sjetila. Isti taj dan sam imala seksualni odnos bez dodatne zaštite, nakon kojeg sam popila novu ružičastu pilulu koja je predviđena za taj dan. Da li je zaštita pilulama bila smanjena zbog tog kašnjenja od više od 12 sati, i da li postoji mogućnost trudnoće? Nakon toga sam nastavila da pijem pilule do kraja reda u redovno vrijeme i sada treba da pređem na bijele da bi dobila menstruaciju,ali u uputstvu piše da se nastavlja sa novim blisterom bez pravljenja pauze,ali ja to nikad nisam praktikovala u takvim slučajevima i bilo je sve u redu.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ukoliko se kasni s uzimanjem više od 12 sati može se smaniti kontracepcijska učinkovitost, no mugućnost trudnoće je ipak samo teoretska. Teško da se u tako kratkom periodu (koliko ste kasnila) uspostavila hormonska ravnoteža, te da je došlo do ovulacije. Ipak, nastavite s novim pakiranjem, bez pauze (bijelih tbl.) za svaki slučaj.

tea_0507

Poštovani pijem yaz vec dugo, veceras sam ga popila oko 23h na drugom sam redu.

Oko pola 1 nocas sam povraćala, te oko 1 dobila i proljev.
Sta da radim?
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, uzmite još jednu tabletu i nastavite s redovitim uzimanjem.

Lejla22

Poštovani,
pijem yaz pola godine i u petak bi trebala početi s novim blisterom ali moj ginekolog je na godisnjem i nisam u mogućnosti dobiti recept, mogu li ga dobiti od studentskog ginekologa ili da preskočim ovaj mjesec?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, uzmite ga u ljekarni na dug, pa će Vaš liječnik naknadno poslati recept.

Indy777

Poštovani,
Kladim se da ovakav slučaj još niste imali. U zadnjih par mjeseci imam neke probleme s partnerom, upitno je hoćemo Li uopće ostati u vezi, a koristim yaz tbl već dugi niz godina. I ja uvijek imam jedan rezervni blicer kraj sebe i sad...poslijednju kutiju, kad bih popila ujutro yaz, znala bih automatski i Iz rezervnog blicera uzeti još jednu tabletu. Tako Sam činila kroz korištenje ovog blicera, gotovo duplo Sam pila gotovo svaki dan. Valjda i neki psihološki strah otkako sam u tim problemima s partnerom da ne bih tek sad ostala trudna, pogotovo dok smo u lošim odnosima..
Znam, zvuci ludo sto Sam gotoovo svaki dan(ajmo reci u nekih 90.% slučajeva) pila Po dvije yaz tablete no moje pitanje glasi, postoji Li mogućnost trudnoće? Sad Sam na 2. Danu pauze tj (bijelih tbl) i hoću Li normalno dobiti menstruaciju kroz ova 4 dana?
Unaprijed hvala i definitivno neću više ovo raditi.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, trudnoća nije moguća. Dobit ćete menstruaciju, ali nema nikakvog smisla da uzimate duplu dozu tableta.

Indy777

Poštovani, hvala na odgovoru, menstruaciju Sam dobila normalno kao sto ste i rekli. Započela novi blicer, iskreno-bolje da ne pričam pod kakvim Sam stresom...i jutros popijem drugu tabletu, onak čim Sam se probudila, ajmo reci u pokusni i dogodi mi se jednostavno neka panika-jessm Li popila i tako Sam iz rezervnih blicera popila jos 4-5 tbl. Totalni kaos u mojoj glavi.hrpa nekih privatnih problema i svašta nešto. Definitivno dok mi se ne riješe neke privatne stvari morat ću si olovkom pisati doslovno-popila. Pitanje glasi: ukoliko večeras budem imala odnos, trebam Li sutra popiti isto više yaz tbl, s obzirom na količinu hormona koju sam danas unijela? Hoću Li biti jednako zaštićena popijem Li sutra samo jednu yaz tbl ako večeras budem imala spolni odnos? Ili trebsm popiti vise s obzirom na tu razliku u količini hormona? Postoji Li mogućnost trudnoće ako noćas budem imala odnos a danas sam popila toliko tableta, a sutra samo jednu, unatoč odnosi večeras ako budem Imala?