Kontracepcija

Yaz

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema svemu što ste naveli ne postoji mogućnost trudnoće. Kod žena koje uzimaju oralnu kontracepciju krvarenja su oskudna, a ponekad mogu i izostati.

Selma.S

Postovani, imam 26 g.,moj ginekolog mi je preporucio Yaz pilule u vidu zastite od trudnoce, medjutim.nije trazio nikakve krvne i hormonske pretrage da uradim prije koristenja kontracepcije.po prvi put koristim kontracepcijske tablete i danas pijem 3. tabletu sto znaci da sam.i u 3. danu ciklusa, dva dana osjecam nervozu slabost i laganu bol u peti kada hodam i blagu bol u listu na dodir. U uputama pise da postoji mogicnost za nastanak venske tromboze sto me je i zabrinulo sa obzirom na moje simptome. Da li bolove u stopalu i listu mogu povezati sa koristenjem Yaz tableta i da li da nastavim sa koristenjem iszog us aspirin 100 kao preventivu ili da odmah prekinem koristenje Yaz-a.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, obzirom na simptome koje ste naveli savjetujem da za sada prekinete s uzimanjem tableta. Javite se liječniku kako bi se isključila venska tromboza.

Lela127

Poštovanje,
Pijem Yaz već osmi mjesec. Imam 21 godinu. Trenutno sam dobila menstruaciju, i imam problem da iz nosa ispuhujem ugruske krvi, ne ide krv sama od sebe, ali je stalno ispuhujem u malo većim količinama. I to nije prvi put da se dešava. Radila sam prije početka korištenja Yaza vrijeme krvarenja i zgrušavanja krvi i nalazi su bili uredu. Zanima me da li je moguće da Yaz utiče na to krvarenje i koliko je opasno ? Ne bih željela mijenjati tablete jer osim toga mi zaista odgovaraju.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kontraceptivi nisu razlog tome. Kod žena koje ih uzimaju postoji nešto viši rizik tromboze, tj. stvaranje krvnog ugruška unutar krvne žile. Oni ne uzrokuju pojačanu sklonost krvarenju.

anamarija124

Poštovani, u godinu dana korištenja Yaza povisile su mi se sve masnoće u krvi.. Kolesterol je pred godinu dana bio 5,3 sad je 6,1..Također, trigliceridi su mi 2,3 i Ldl 3,3.. Da li i dalje smijem koristit pilule Yaz ? Visoka sam 170cm, i težine 64kg.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, pilule možete koristiti. Masnoće u krvi regulirajte dijetom.

Mysterious_cello

Poštovani doktore,
prelazim s Logesta na Yaz pa sada čitam uputu i nigdje ne piše jesu li Yaz pilule monofazne, bifazne... Kasnije je navedeno da tablete nemaju sve isti sastav (valjda se misli ružičaste i placebo, ali mi nije skroz jasno odnosi li se to i na ružičaste međusobno) i da se mora pratiti redoslijed strelica. Uglavnom, zanima me jesu li monofazne (tako da u slučaju ako povraćam mogu popiti sljedeću u nizu jer su sve ružičaste istog sastava)?
Hvala unaprijed!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Yaz su monofazne pilule.

malamaca123

Pozdrav,ako mozete da mi odgovorite.
Trenutno pijem šestu kutiju Yaz pilula i na 23-oj tableti sam. Vec par dana me bole grudi,pa bih htjela da vas pitam da li.je to normalno? Trudna nisam,radila sam test prije par dana koji je bio negativan. Unaprijed hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, moguće da se radi o nuspojavi tableta.

Mysterious_cello

Postovani doktore,
imam problem s Yazom. Presla sam s Logesta na njega i sad mi je prvi mjesec. Imam krvarenja cudna vec 2 tjedna. U petak sam imala uzasan svrbez i stalno sam morala na wc i izlazila je vrlo svjetla krv. Odmah sam otisla ginekologu i nije bila niceg u rodnici. Obavila sam i urin, nije bilo niceg. Danas u ponedjeljak, otisla sam na wc i nakon toga je opet krenuo svrbez, peckanje i ruzicasta krv...Ne znam vise sta bih, jako me strah, ne znam hocu li stici ginekologu...sto da napravim? Imam jos 5 pilula, ne znam hocu li izdrzat? Da prestanem?
Uz to htjela bih naglasiti da sam imala neku mikrofloru pa mi je prepisao Geonistin, ali me toliko nadrazilo da sam morala prestati s uzimanjem.
Puno hvala na odgovoru i jako sam zabrinuta...

Mysterious_cello

I imam jos jedan problem...u uputi je lose objasnjeno...dakle imala sam proljev nakon pola sata uzimanja yaza...pa sam uzela sljedecu u pakiranju i sad mi fali jedna jer nisam imala rezervni blister. Sto moram napraviti da bi zastita ostala ocuvana? I u slucaju da se stignem vidjeti s ginekologom i vratiti se na logest...onda kad popijem 23. Pilulu yaza (fali mi 24.) Odmah 24. Dan uzmem logest?
Hvala puno

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nakon zadnje aktivne pilule Yaza možete preći na Logest. Nema veze što ćete uzeti jednu manje. Zaštita se neće smanjiti.

virago

Poštovani, mami (55) mi je dijagnosticiran raj dojke. Uzimam Yaz već 7 godina, je li preporučljivo da prestanem? Imam 32 godine, nisam rodila i ne pušim. Je li rizik od raka dojke manji sa spiralom? Hvala, lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, moderni niskodozažni kontraceptivi (tu spada Yaz) ne utječu na nastanak raka dojke.

tinajosipa

Poštovani,kakvu nehormonalnu kontracepciju je najbolje uzimati budući da mi je otkriven tromb u desnoj nadkoljenici kao posljedica uzimanja yaz-a,a uzimala sam ga malo manje od godine dana i trenutno piijem xarelto.
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, puno toga ovisi o Vašoj dobi i planovima oko potomstva. Ukoliko ste rodili, i ne planirate više trudnoće preporučio bih spiralu. Žene starije od 35 godine,a koje su rodile mogu zatražiti sterilizaciju (podvezivanje jajovoda). Ukoliko niste rodili kondomi su najsigurnija metoda kontracepcije.

Aleks002

Postovani,
pila sam Yaz 6 mjeseci pa sam napravila pauzu jedan mjesec i onda sam opet pocela od decembra. Sada sam na cetvrtoj bijeloj tableti, menstruacija mi se pojavila na drugoj bijeloj tableti, popodne. problem je sto je sluzava mentrualna krv, nikad mi ovako nije izgledala i nije nesto obilna. prije placebo tableta pojavila mi se malo sluzavog bijelig iscjedka na 22. i 23.aktivnoj tableti. da li treba da se brinem? ili je to normalno? da li bih mozda trebala da uradim test za trudnocu iako pravog odnosa nije bilo , samo peting na golo tijela. hvala Vam unaprijed na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod žena koje uzimaju oralne kontraceptive menstruacije su oskudnije nego inače, a ponekad mogu i izostati. To je zbog djelovanja tableta na endometrij. Obzirom da nije bilo odnosa ne postoji mogućnost trudnoće. Ukoliko se u to želite uvjeriti uradite test.