Rak dojke

Ca ductale inv. G1, DCIS G1, pT1NoMoRo

mahira

poštovani,
26.07. je ucinjena segmentomija lijeve dojke sa disekcijom aksilarnih limfoda. Tumor je bio promjera 1.5x1.3x1cm, Ca ductale inv. G1, DCIS G1, pT1NoMoRo, ER 50% stanica poz. scor 7, PgR 85% stanica poz. scor 8, HER 2 negativan. Iz aksile evakuirano 18 linfonoda , svi negativni. U periodu od 13.09 do 26.10 provedeno je zracenje ljijeve dojke i to najprije dozom 50Gy/200 cGy dn/25fr/5 x sedmicno, a zatim je reduciranim volumenom dodano 10Gy/5 fr/boost/ tako da je ukupno doza bilo 60Gy.Nakon zracenja treba da zapocne hormonalna terapija Zoladex3,6mg na 28 dan i Tamoxifen 20mg na dan. Moram napomenuti da imam 32 god, da dosad nisam radjala . Interesuje me da li hormonska terapija moze uticati na moj buduci zivot ukoliko budem zeljela da zasnujem porodicu, i dali je ova terapija neophodna a na osnovu gore prezentiranih rezultata. Unaprijed hvala

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kod vas se radi o raku dojke stadija I sa svim ostalim dobrim prognostičkim pokazateljima. Važi izgledi su da bez ikavog dodatnog liječenja preživite 5, odnosno 10 i više godina 98%, odnosno 95%. Navedeno hormonalno adjuvantno liječenje koje vam je predloženo te izglede povećava za još 2% na dese godina. Nakon završenog hormonalnog liječenja obično se uspostavi normalna funkcija jajnika i moguća je i trudnoća.

mahira

Pošovani doktore
Hvala vam na odgovoru.