Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Erythema Nodosum

Manuela

Htjela bih savjet i poneku informaciju od osoba koje su se srele s bolescu Erythema Nodosum. Na koji nacin se najcesce dobiva, kako se lijeci, kojim lijekovima na nasem trzistu. Nakon kojeg vremena prolazi te da li ostaju kakve posljedice.

prof dr Jasna Lipozenčić

Bolest je karakterizirana pojavom bolnih nodusa (čvorova) u početku crvene, zatim zelenkastožučkaste te potom smeđaste boje na potkoljenicama. Javlja se obično u odraslih osoba, češće u žena.
Uzrok nije potpuno jasan, no opaženo je da se bolest nerjetko pojavljuje nekoliko tjedana nakon bakterijskog respiratornog infekta ili nakon uzimanja nekih ljekova. Bolest je sklona ponavljanju. Prognoza je dobra, bolest se sanira nakon 6 tjedana, a preporučuje se mirovanje te upotreba salicilata i nesteroidnih antireumatika.