Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

gljivice

Marko

Uspostavljena mi je dg versicolor kojih se nikako nemogu rješiti, koristio sam ecalin uz trljanje ručnikom ali ništa .Molim Vas što mi savjetujete??

Dr.med.spec. Dinko Kaliterna

Navedena bolest izaziva promjene na kozi koje mogu biti tamnije ili cesce svijetlije.Nakon sto se provede terapija navedene promjene jos traju oko par mjeseci narocito svijetle tocke iako je bolest izlijecena.Gljivice blokiraju enzim odgovoran za pigmentaciju.Savjetujem pregled Wood lampom kod dermatologa koja obasjava tijelo pri cemu se vidi da li bolest jos traje ili je izljecena.

Ana2210

Postovani,
Prije par mjeseci su mi se pojavile bijele tockice po gornjem dijelu leda, od jucer po preporuci doktorice koristim Canifug 1% otopinu. Mijenjam robu i rucnike svaki dan, ali me zanima sto je s posteljinom dali bi i nju trebala mijenjati?
Unaprijed hvala

Borna Pavičić, dr. med.

Poštovana, prema vašem opisu, najvjerovatnije se radi o dg. Pityrisis versicolor, uzročnik je kvasac malassezia furfur, odnosno Pityrosporum ovale (prema starijoj nomenklaturi). Za potrvrdu dijagnoze uz kliničku sliku,Riječ je o vrsti gljive koja je normalan stanovnik kože čovjeka te kao takva nije zaraza i stoga nije potrebna promjena posteljine. Liječenje se provodi lokalnim antimikoticima te je terapija koju Vam je indicirao liječnik korektna.

Borna Pavičić, dr. med.

Poštovana, prema vašem opisu, najvjerovatnije se radi o dg. Pityrisis versicolor, uzročnik je kvasac malassezia furfur, odnosno Pityrosporum ovale (prema starijoj nomenklaturi). Za potrvrdu dijagnoze uz kliničku sliku, uputno bi bilo učiniti pregled Woodovom lampom. Riječ je o vrsti gljive koja je normalan stanovnik kože čovjeka te kao takva nije zaraza i stoga nije potrebna promjena posteljine. Liječenje se provodi lokalnim antimikoticima te je terapija koju Vam je indicirao liječnik korektna.