Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

Hidradenitis suppurativa i trudnoća

Nera2015

Poštovani u postupku sam IVF-a, pa me zanima da li postoji mogućnost trudnoće ako imam hidradenitis.
Dijagnosticiran mi je 2012. g. Imala sam.op. na lijevom pazuhu.
Primila sam velike doze hormona zbog ivf postupka i jos uvijel primam progesteron a trenutno sam u iscekivanju vadenja bhcg ali vec osjetim pomalo zatezanje ispod pazuha.
Hvala na odgovoru.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Postoji.

Nmalina

Poštovani,
Imam hidradenitis i sada pijem roaccutane 40 mg gotovo 2 godine. Sada još mjesec i pol imam do kraja terapije, nakon čega prestajem s kontracepcijom i navedenim te želim planirati trudnoću.
Strašno se plašim kako će sve biti, obzirom da me upale u potpunosti onesposobe u kretanju.

Želim znati koje su mi opcije što se tiče držanja hidradenitisa pod kontrolom u periodu dok će se tijelo čistiti od roaccutane-a i u samoj trudnoći? I smiju li se injekcije volona koristiti u trudnoći? Također, osim klasičnih upala primjetila sam novonastale manje tvrde tvorevine - zatvorene komedome po spolovilu koji već dugo stoje. Mažem ih resorcinol 15% klindamicin 2% filtalite 30,0, no oni su isti. Postoje li još kakve opcije?

Lp

Krešimir Musa, dr. med.

Poštovana,
hidradenitis suppurativa spada u teža stanja/bolesti kože. Kakva će biti klinička slika u trudnoći teško je predvidjeti. Zbog uzimanja Roaccutane potrebno je nekoliko mjeseci da se "očistite" prije začeća (4-5). Tijekom same trudnoće u pravilu se izbjegavaju antibiotici, tako da bi se mogli koristiti intralezioni kortikosteroidi i eventualno manji lokalni kirurški zahvati - incizija i sl.

Ramiyiy

Poštovani, trudna sam 7 tjedana, smijem li na doppler vena obje noge?
Imala sam dva spontana pobacaja do sada.
Hvala.

Krešimir Musa, dr. med.

Poštovana,
doppler vena mogao bi se učiniti i za vrijeme trudnoće.