Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

hiperpigmentacija/2

Marija

Imam 38 godina.Na licu su mi se pojavile ruzne smede mrlje(hiperpigmentacija).Prvi put sam ih primjetila prije 11 godina tijekom druge trudnoce,ali te su se mrlje povukle nakon poroda,da bi se ponovo pojavile prije 6-7 godina.U pocetku nisu bile jako izrazajne,medutim od prosle godine mrlje su se pocele naglo siriti po vecem dijelu lica.Postoji li nacin da se sprijeci njihovo sirenje?Ja vec godinama ne suncam lice.Zimi koristim kremu s zastitnim faktorom 15,a ljeti SPF30.Vec sam u nekoliko navrata koristila kreme za izbjeljivanje (Murad-age spot and pigment lightening gel-2% hydroquinone),ali s malim rezultatima.Kod kozmeticarke sam takoder radila lagane kemijske pilinge,takoder bez rezultata.
Sad sam se odlucila na trajno uklanjanje mrlja kemijskim pilingom kod dermatologa.Zanima me da li poslije kemijskog pilinga moze biti kakvih negativnih posljedica?Da li se tretirana koza moze vise ikada izlagati suncu?Jesu li opasne i setnje za suncana vremena?Napominjem da zivim u suncanoj Dalmaciji. Da li se skida pigment s cijelog lica ili samo sa zahvacenih dijelova?Da li se poslije kemijskog pilinga mrlje mogu ponovno poceti javljati?
Unaprijed hvala!

Prof.dr.sc. Jasna Lipozenčić

Melasma je Vaša dijagnoza.Tamne mrlje ste spriječavali zaštitnim kremama. Otklanjanje tamnih mrlja moguće je s kremama koje sadrže hidrokinon, a primjena se preporučuje u zimskim mjesecima. Potrebno je koristiti dnevne kreme za njegu kože koje sadrže voćne kiselina za dnevni diskretni piling. Ukoliko želite, obratite se u Ambulantu za medicinsku kozmetologiju gđi. prof.dr. A. Basta-Juzbašić, koja će Vam stručno izvršiti kemijski piling na tamnijim mjestima.