Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

Hiposenzibilizacija

Zabrinuta mama

Imam jedan problem. Moja dvanaestogodišnja kćer često ima bronhitis. Prije tri godine kod nje je otkrivena alergija na kučnu prašinu, pelude, grinje, životinjsku dlaku i perije. Već tri godine ide na hiposenzibilizaciju. U početku, prve dvije godine, na hiposenzibilizaciju je išla dva puta tjedno, a posljednju godinu dva puta mjesečno. Stanje joj se prilično poboljšalo, ali u posljednje vrijeme par dana nakon primanja hiposenzibilizacije ona dobiva laganu prehladu (koja se manifestira hunjavicom i kašljem). Da li to može biti posljedica hiposenzibilizacije?
Kao pomoćno sredstvo pri prehladi doktor joj je preporučio Gnadion sprej, a pri bronhitisu uzima Ventolin sprej.

Njoj je kao trogodišnjem djetetu dijagnosticirana psorijaza koja se manifestira kao sitne crvene mrljice i to većinom kod prehlade i po zimi. Da li je i to povezano sa smanjenjim imunitetom i alergijom?

Unaprijed zahvaljujem!

Mr.sc.dr. Branka Marinović

Prehlada koju opisujete najvjerojatnije nije posljedica hiposenzibilizacije. Što se tiče promjena koje su dijagnosticirane kao psorijaza, na temelju vašeg opisa teško bi bilo potvrditi da se zaista radi o psorijazi. Svakako bih vam savjetovala pregled kod dermatologa.