Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Hormonalne akne

bubamara_5

Poštovani doktore,
već 3,5 godine pijem kontracepcijske pilule Estal. Primjetila sam u zadnje vrijeme kako mi se sve više prištića i akni pojavljuje na središnjem i donjem dijelu lica (obrazi, brada). Pilule mi u tome ne pomažu uopće, dapače mislim da se posredstvom njih spomenute akne i pojavljuju, pogotovo u zadnje vrijeme obzirom da sam prilikom ginekološkog pregleda vidjela kako ponovno imam pojavu cista na jajnicima. Upravo pijem zadnju kutiju jer ih ne planiram više konzumirati, a čula sam da se zna dogoditi da uslijed tog "hormonalnog šoka" lice može i ne mora reagirati pojavom novih i pretjeranih prištića. Zanima me kako mogu riješiti navedeni problem? Postoje li sredstva koja mogu koristiti kako bi mi pomogli u navedenom problemu? Što biste mi savjetovali da učinim? Hvala!

Borna Pavičić, dr. med.

Poštovana,
ukoliko je riječ o ginekološkom problemu, morate se obratiti ginekologu da se vaše stanje dovede u kontrolu.
S dermatološke strane postoje razne terapijske opcije koje djeluju izvana i pomažu u smanjenju simptoma na koži, no ako se ne riješi uzrok, izbijanje upalnih promjena neće prestati.
Savjetovao bi vas da odete na pregled kod dermatologa kako bi se preporučila optimalna terapija te dijagnostička obrada (ginekološka - UZV ovarija te endokrinološka - spolni hormoni).