Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Hpv visokog rizika

ivanp8585

Poštovani,

Započeo sam vezu sa djevojkom koja mi je rekla da ima HPV visokog rizika i CIN I. Još nismo imali spolne odnose.

Molim Vas sljedeće informacije:
- je li spolni odnos siguran ako koristim kondom?
- postoji li mogućnost da se ona izliječi, tj. da ne bude zarazna ako postoji mogućnost da se virus povuče?
- koja je opasnost za muškarca ako se zarazi nekim tipom od visokorizičnih hpva?

Unaprijed hvala

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ako koristite kondom spolni odnos je siguran. HPV-om ostaje trjano zaražena, a CIN može izliječiti. HPV visikog rizika može izazvati šiljate kondilome kod muškaraca, a u vrlo rijetkim slučajevima i karcinom penisa.

ivanp8585

Poštovani,

Zahvaljujem na odgovoru.

Molim Vas samo još informaciju je li ženska osoba uvijek zarazna, tj. i u slučaju da se cin zaliječi? Ili samo u određenim razdobljima kao npr u razdoblju oslabljenog imuniteta?
Konkretno zanima me može li se virus staviti u latentnu fazu?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Osoba može i nakon izliječenja biti zarazna, ali je vjerojatnost zaraze mala.