Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

izvanin

nevena

Molim Vas da mi odgovorite da li se proizvod Izvanin proizvodjaca BELUPO -Koprivnica , koji se koristi kao biljni pripravak sa snaznim antimikoticnim djelovanjem , moze koristiti na licu? U uputstvu nije navedeno. Receno je da se tretirana mjesta ne smiju izlagati suncu. Sta to znaci? Koliki vremenski interval se ne smiju izlagati suncu? Preparat se inace sastoji : u 100.gr. losiona ima 15 gr. tekuceg ekstrakta zeleni zlatnice (Salidago virgaureae L.) (1:1/90% etanol), 20 gr. tekuceg ekstrakta zeleni rosopasa (Chelidonium majus L.)(1:1/90%etanol0, 10 gr. tekuceg ekstrakta ploda anisa (Pimpinella anisum L.)(1:1/90%etanol) i 1,5 salicilne kiseline (Acidum salicylicum).
Molim Vas za objasnjenje, sta je to Pityriasis versicolor. moze li se javiti na licu? Unaprijed zahvalna!

Prof. dr. Jasna Lipozenčić

Nema kontraindikacije za korištenje Izvanin losiona po koži lica no naravno ne u ljetnim mjesecima zbog mogucnosti stvaranja hiperpigmentacija (tamnih mrlja) na mjestima gdje se aplicira prvenstveno zbog njegovih sastavnica (etanol i salicilna kiselina).
Pityriasis versicolor je gljivična infekcija površinskog sloja kože uzokovana kvascem Malassezia furfur (Pitytrosporum orbiculare). Obično se pojavljuje na prsnom košu, leđima, ramenima i gornjim ekstremitima, no može se iako vrlo rijetko javiti i po koži lica.