Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

lijek protiv ćelavosti

hrvoje

Poštovanje , imam 23.g., od devetnaeste koristim minoxilid a pio sam i propeciu dvije godine. Ćelavim sprijeda dok je na kruni stanje ok, minoxilid(5%) je dosta usporio proces ćelavljenja, no unatoč svemu kosa se sprijeda stanjuje i polako razrjeđuje. Propeciu sam prestao uzimati prije pola g. jer nisam primjetio poseban učinak. Naime imam dugu kosu a prestanak razrjeđivanja s prednje strane nisam primijetio pa sam odustao. Zanima me :1. da li je 2% minoxilid bolji od 5% za frontalno ćelavljenje, jer sam negdje pročitao da je on specifičan za područje krune ? 2.kada će biti i je li već kod nas dostupan avodart iako je zasad namijenjen samo liječenju prostate ?
Nadam se da ćete mi odgovoriti na pitanja
unaprijed hvala!

Dr.med.spec. Dinko Kaliterna

Što je veća koncetracija minoksidila to je bolji efekt.Ne znam način uzimanja propecie i duljinu jer to je sve bitno, ne prije 5-6 se ne mogu vidjeti rezultati.Postoji niz novih preparata koji se koriste kod povećane prostate i ćelavosti i niti jedan se ne može kupiti kod nas i tako će dalje sigurno biti par godina.Lijekovi se mogu naručiti ali potreban je recept dermatologa.Postoji još niz drugih sredstava koji se ne smiju zanemariti!

Drago

Postovani dr Kaliterna,
Postoje neka istrazivanja koja pokazuju da Avodart smanjuje dimenzije prostate kod BPH. Nema nikakvih informacija na Internetu kako je moguce nabaviti taj lijek. Imate neke informacije o tome kako je moguce preparat nabaviti ili koliko smanjuje prostatu kod BPH?
Hvala.

Dr.med.spec. Dinko Kaliterna

Na tržištu postoji puno preparata i sredstava koji utječu na prostatu tj. smanjuju je a ujedno djeluju na ključni enzim 5 alfa reduktazu čime se objašnjava njihov efekt kod nasljedne alopecije.Ne znam u koju svrhu bi primjenivali Avodart, što se tiče prostate to se morate obratiti urologu jer to spada u njegovu problematiku.Lijek se može nabaviti samo u privatnim apotekama no mislim da je potreban privatni recept liječnika specijaliste.