Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

psorijaza

Imra

Autor: Imra (80.65.71.---)
Datum: 18.10.04 00:00

Molim vas za misljenje
Ja vec vise od godine imam problem sa kozom.Imam crvene flekice po ledjima i po prednjem dijelu, kao i u kosi. One se ljuste, odnosno preko njih je bijela kozica koja se ljusti, ali rijetko svrbe.U ljeto prosle godine sam prvi put dobila dijagnozu seboroicni dermatitis.Oprostite ako pogresno pisem dijagnoze, nadam se da cete shvatiti o cemu se radi. Dobila sam lijekove belosalic losion za kosu, oronazol sampon i lamisil kremu. To je proslo nakon te terapije, ali poslije se opet pocelo pojavljivati., samo sto je na ledjima pa mi nije nesto smetalo i nisam na vrijeme ni primjetila kad se sirilo, a u kosi sam uvijek imala perut, samo sto nisam znala da je od toga.
Pocetkom ove godine sam opet isla dermatologu-dijagnoza je bila pityriasis versicolor i dobila sam kremu plimycol od koje nisam imala nikavo poboljsanje, pa sam dobila opet travocort kremu od koje je sve proslo.Dobila sam i neki losion za ciscenje kojem ne znam ime, pravi se u apoteci. Medjutim poslije se opet pojavilo, ne samo na ledjima nego i na prednjem dijelu i druga doktorica mi je opet dala plimycol od koje takodje nije bilo poboljsanja, samo se sve to sirilo. Na slijedecem pregledu su mi promijenili dijagnozu i sada je bila – psoriasis (nesto tako), pa sam kasnije dobila belosalic losion, oronazol sampon, bethasal kremu i ampibos antibiotike i od toga je sve proslo, ali opet neko vrijeme. Sada se opet sve prosirilo i ja vise ne znam sta da radim. Opet cu ici dermatologu, ali me zanima i vase misljenje. Postoji li neki nacin da se ovo izlijeci - citala sam da treba duze vrijeme koristiti terapiju, samo ne znam koliko otprilike.Doktorice mi nisu objasnile od cega se ovo pojavilo.Kazu moze biti genetski, ali ne znam nikoga ko ima ovu bolest, takodje od vlaznog peskira,od vlaznog pjeska, ali ni u cemu tome se nisam pronasla-mogu li biti neki drugi razlozi? Mozete li mi reci sta utice na prosirenje ove bolesti, postoji li odjeca koju ne treba da nosim, hrana koja pomaze-bilo sta da se mogu ovog da rijesim, jer je stvarno ruzno i jako mi smeta.Ako znate mozda koji bi sampon mogao pomoci za svakodnevnu upotrebu, jer ovaj oronazol je jednom sedmicno.Ako bilo sta znate o ovoj mojoj bolesti, molim vas da mi napisete vase misljenje.Unaprijed hvala!

Autor: Dr.med.spec. Dinko Kaliterna ()
Datum: 18.10.04 12:23

Teško je govoriti bez pregleda i kada nemam vašu dokumentaiju u uvid.Postoji niz bolesti i stanja koje jako liče te ih je nekad jako teško razlikovati no u većini slučajeva uzimanje uzorka kože i pregled mikroskopom ( biopsija i PHD analiza ) pomaže u razlučivanju.Stoga savjetujem eventualnu biopsiju promjena vaše kože s trupa nikako iz vlasišta jer budu nepouzdani podaci.Bitno je da prije biopsije s ničim ne mažete promjene barem 3 tjedna ne koristiti kortikosteroide ( Belosalic, Travocort ).Nažalost ne mogu vam dati vaše mišljenje iz prije navedenih razloga.Sve bolesti koje ste naveli daju se izliječiti.Psoriaza je bolest kada organizam reagira sam protiv sebe.Bolest se da odlično regulirati no ne i izliječiti naime bolest je nepredvidiva tijeka i većina ljudi nema veće probleme zbog uspješne terapije.Za kosu rabite od Ducraya : Kertiol šampon kod jačih naslaga po potrebi tj. max. 2-3x tjedno , kod slabije prhuti i svrbeža te crvenila vlasišta Selegel3x tjedno dok ne prođe te svako 15 dana 1x da se ne vrati.Šampone držite 5 minuta !Kod poboljšanja rabite Elution šampon za redovito pranje.Ne rabite šampone istovremeno.

Autor: Imra (80.65.71.---)
Datum: 20.10.04 22:36

Ja se malo kasnije javljam.
Hvala vam puno na odgovoru, nisam se ni nadala da ste tako brzi i efikasni-hvala vam mnogo.
Ja sam posjetila dermatologa, uzeli su mi uzorke koze i predala sam na mikrobilogiju-jedan nalaz ce da bude za 2 dana, a drugi za 15. Ne znma kakvi su to nalazi, nisu mi nista objasnili, ali nadam se da ce biti dobro

Autor: Dr.med.spec. Dinko Kaliterna ()
Datum: 21.10.04 09:37

Svakako javite rezultate nalaza kad budu gotovi, sigurno neće biti ništa strašno.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Izvinjavam se sto vas opet uznemiravam, pisala sam vam ranije, prije dva mjeseca, pa sam kopirala te prethodne poruke da znate o cemu se radi. Ja jos uvijek nisam rijesila svoj problem, pa bih vam zeljela napisati kako se bolest odvijala od kako sam se javila poslednji put. Trebala sam uraditi ta 2 nalaza koja ste mi i vi preporucili na mikrobiologiji i bili su u redu. Na jednom pise-nalaz na gljivice negativan i na drugom isto tako-samo sto pise nalaz kulture i opet negativan. U međuvremenu sam dobila opet travocort kremu da koristim i opet su te ljuske nestale, ali ne potpuno. Doktorica mi je dala oronazol sampon, belosalic losion i kremu beloderm, ali i stvarno puno nalaza koje sam trebala da uradim da bi otkrili gdje je zariste. I to sam sve uradila - krvnu sliku, bris grla i nosa, snimak sinusa, snimak zuba da bi se vidio neki nalaz na fokuse, reuma testove i svi ti nalazi su bili u redu, a ja nisam nasla onu istu doktoricu koja mi je sve ovo napisala, pa je bila neka druga koja mi je rekla da ne mazem vise nista, jer je sve nestalo i da dodjem opet za 10 dana. I naravno to se sve opet vratilo i pocelo da se siri. Ja sam otisla na kontrolu i ovog puta je bila neka treca doktorica koja mi je opet dala travocort kemu da mazem 2x dnevno 20 dana i da dodjem na kontrolu. Ja vise nisam znala sta da radim. Koristila sam ovu kremu i dosta toga je proslo, ali opet bilo sitnih aknica i od ovih ljusaka koje su nestale ostali su bijeli tragovi, a sad sam primjetila i jednu takvu na ruci, a nikad ranije nije bila. Na nogama imam neke bubuljice, samo ne znam da li je povezano s tim ili tek onako obicni osip. Isla sam na tu kontrolu i doktorica me ubjedjivala da umisljam da nema vise nicega nego samo sitne aknice i dala mi neki puder koji se pravi u apoteci za susenje akni i napisala kontrola po potrebi.Medjutim ja sam to mazala par dana, ali nista se nije popravilo nego pokvarilo. Opet sam iznad grudi vidjjela sitne aknice, a na ledjima opet isto i to se sve siri. Trebam opet ici u petak i stvarno ne znam sta vise da uradim.
Sada sam odlucila da nadjem onu staru doktoricu i idem iskljucivo kod nje, jer mi je stvarno dosta pregleda kod 5-6 razlicitih osoba i svi govore razlicito. Ne znam da li mozete bilo sta zakljuciti na osnovu ovog sto sam napisala, ali voljela bih cuti vase misljenje. Ja vec 7 mjeseci idem na ovu kliniku u Sarajevu i voljela bih da nikad nisam otisla, jer je meni taj prvobitni osip bio samo na sredini ledja, a sada se širi kako vidim po cijelom tijelu i jako velikom brzinom , tako da sam samo napravila sebi gore od ovih silnih krema i rado bih napustila ovo lijecenje, ali ne smijem, jer ne mogu ni da zamislim kakve bi ovo razmjere doseglo.Voljela bih samo znati od cega mi se ovo pojavilo i da li postoji neka hrana, vitamini mozda koji mi nedostaju ili odjeca koje trebam da se pridrzavam.
Izvinjavam vam se jos jednom, ali stvarno bih voljela da cujem vase misljenje ako mi na bilo koji nacin mozete pomoci.
Unaprijed hvala!

Dr.med.spec. Dinko Kaliterna

Stvarno mi je žao zbog patnji kroz koje prolazite.Preko kompjutera mogu pomoći samo savjetom.Slažem da se da je najbolje da odete kod prve doktorice.Smatram da bi trebali uraditi biopsiju kože tj. da komadić kože pogledaju ispod mikroskopa kako bi dobili dijagnozu.Naime na to sam mislio kad sam prošli put odgovarao.Ove nalaze kože što su radili su bile pretrage na gljivice.Ako se radi o psorijazi onda svakako izbjegavajte masnu hranu, koristite niskokaloričnu hranu tipa mediteranske kuhinje s maslinovim uljem.Vitamini i odjeća nemaju utjecaja na psorijazu osim omega masne kiseline.Bitnja je njega kože te probajte za njegu trošiti Bepanthen intesiv losion ( baš kako sam napisao ! od Schoringa ).Budite ustrajni jer sigurno ima riješenje za vaše patnje.

Imra

Hvala vam puno za razumijevanje i savjet. Ja sam vas onda pogresno shvatila-znam da su mi uzimali kozu sa ledja i da sam nosila na mikrobiologiju, pa sam pomislila da ste to htjeli reci.
U svakom slucaju vama mnogo hvala, potrudicu se da slijedim vase savjete.