Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

Maligni Melanom

Ana

Poštovani,
molim da date svoje mišljenje ili me uputite na nekoga tko bi mi mogao odgovoriti na dolje postavljena pitanja kod slijedeće povijesti bolesti:

Dob i spol: 47 godina, muškarac
Opeće zdravstveno stanje prije dijagnoze: pacijent je bio odličnog zdravstvenog stanja, sportski tip, nepušač, ne pije, živi u Splitu i ljeta uglavnom provodio na suncu, svjetlije puti, bez prekomjerne težine.

Tijek bolesti:
10.06.1999. ambulantno uklonjen sumnjivi madež veličine 0,5 cm s trbuha
16.07.1999. dijagnostirican Maligni Melanom, Clark IV (Breslowljeva klasifikacija nije dana)
23.07.1999. široka ekscizija kože na trbuhu
Nakon konzultacije s onkolozima ponuđena mu je adjuvantna terapija Interferonom alpha koju odbija radi visoke toksičnosti terapije i zbog oprečnih mišljenja onkologa o korisnosti terapije.
04.04.2001. primjećuje kvržicu blizu mjesta široke ekscizije. Biopsija utvrđuje MM («satelit») te nakon kompletnog pregleda ustanovljuju se uvećani limfni čvorovi aksile desne ruke.
10.04.2001. operacija vađenja limfnih čvorova ispod desne ruke. Rezultat: 5 od 7 izvađenih čvorova je pozitivnih na MM.

Odmah nakon operacije započinje s makrobiotičkom dijetom od koje odustaje nakon 3 mjeseca. U međuvremenu se hrani nešto opreznije i jede biranu hranu (manje zagađenu, manje masnu i slično).
Za cijelo to vrijeme odlično se osjeća te se vraća svojim uobičajenim poslovima.

30.12.2001 nakon glavobolje i mučnina koje su trajale 4-5 dana je hospitaliziran.
MR mozga pokazuje dva tumora u desnom čeonom režnju promjera od oko 2 centimetra svaki, udaljeni međusobno 6 cm, a smješteni u mozgu na dubini 1-1,5 cm .
RTG pluća u UZV unutarnjih organa ne nalazi drugih metastaza.
07.01.2002. operativno uklonjene obe metastaze na mozgu jednim zahvatom, operaciju je izvršio vrhunski neurokirurg dr. Paladino, po prvim njegovim procjenama vrlo uspješno.
08.01.2002. Pacijent se subjektivno izvrsno osjeća. Očekuje se odpuštanje iz bolnice za 6-7 dana.

Pacijent do sada nije zračen niti je liječen kemoterapeuticima.

S obzirom na navedeno najljepše Vas molim da odogovorite:

1. Kakvu terapiju predlažete?
2. Kakve su vjerojatne očekivane nuspojave – kvaliteta života
kod takve terapije?
3. Molim da kratko opište način provođenja terapije (bolničko
liječenje, liječenje izvan bolnice i sl., trajanje terapije, kolika
je otprilike cijena terapije).
4. Koliki je vjerojatni prosječni period preživljavanja pacijenata s
ovakvom dijagnozom:
a) uz medicinsku terapiju koju Vi predlažete?
b) bez ikakve medicinske terapije?
5. Ukoliko znate za pacijente koji su imali sličnu ili identičnu
dijagnozu, a preživjeli su više od jedne godine i još su živi
(nakon što im je uklonjen tumor na mozgu), molim za njihova
imena, adrese ili slično, ili barem dajte broj takvih pacijenata.
6. Slažete li se sa sadržajem, procjenama i konstatacijama o
melanomu kojeg se može pročitati na:
http://www.melanoma.net/index.cfm
ili mislite da bi ti podaci trebali biti bitno drugačiji, da li se
Vaša iskustva razlikuju?

Moleći Vas za H I T A N odgovor toplo Vam zahvaljujem i
srdačno pozdravljam.

Mr.sc.dr. Branka Marinović

Vrlo je teško odgovoriti na vaše zaisto iscrpno pismo. Mislim da je najadekvatnija osoba za odgovor na Vaša pitanja ili kirurg koji je bolesnika operirao (više njih). Svaka ambulanta koja se bavi ovom problematikom ima svoje protokole za praćenje bolesnika kao i za provođenje odgovarajuće terapije.