Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Molim za savjet alergija...

123zorica

Postovani dr.Prije jedan mjesec mi se u noci pojavila urtikarija koja je lijecena injekcijom prondizola i poslije tabletama i sa Cetericinom Trajala je 5-6 dana.Prvi put mi se pojavila prije 2 godine.Tad mi je dermatolog uradio test iz krvi koji sam cekala 3 sedmice i hvala bogu nije pronadjeno nista IGE je bio 5,4 Dr nije znala odakle mi ta urtikarija.Sad se opet pojavila ali dosta jace da li bi trebala da se opet kontrolisem alergiju na hranu Da li se sta moglo promjeniti Da dodam da pijem Bisoprolol vec 3-4 godine i omeprazol za zeldac Da li je moglo biti od tableta I dan prije urtikarije sam popiula paracetamol Hvala vam unaprijed.

Borna Pavičić, dr. med.

Poštovani,

akutna urtikarija je često nepoznatog uzroka, a može nastati i u infektui li uz uzimanje lijeka. Hrana je rijeđe uzrok kod odraslih, ali je moguća.
Paracetamol nije vjerovatan uzrok jer se baš taj lijek jedini preporuča od analgetika kod pacijenata s urtikarijom.
U slučaju da se promjene jače prošire po koži možete primiti Dexamethason 8 mg intramuskularno kroz 2-3 dana kod obiteljskog liječnika uz antihistaminik per os (feksofenadin 1-2 tbl a 180 mg - prvih tjedan dana može 2 tbl ukoliko to nalaže klinička slika, a potom 1 tbl)
Također se preporuča dijeta bez konzervansa i morskih proizvoda, a od analgetika samo paracetamol u slučaju potrebe
Napominjem da nije neuspjeh terapije ukoliko bolesnik pod terapijom ima kožnih promjena u smislu ponovnog javljanja urtika. U hitnu službu se javljati ukoliko dolazi do oticanja jezika i osjećaja otežanog disanja/gutanja.

Najbolje da se u slučaju perzistencije urtika javite nadležnom dermatologu da se poduzmu daljnji koraci u smislu obrade i terapije.

123zorica

HVALA VAM PUNO: Postovani dr ako moze jos jedno pitanje .Ja sam zbog urtikarije prije skoro dvije godine radila alergo test iz krvi na hranu I tada nije otkrivena nikakva alergija koja bi mogla da izazove te uritikarije,,Ali noc kad sam dobila ponovo urtikariju jela sam musli i jogurt od jagode ...Pa me strahh da nema nus ii jagode neke veze sa tim...Da li nalazi od prije 2 godine i dalje vrijede da li ih je potrebno ponovo kontrolirati..IgE gesamt 5.6 kU/I bis 100

<20 kU/I: Allergie unwahrscheinlich
20 - 100 kU/I: Allergie möglich
100 kU/I : Allergie wahrscheinlich

Allergenspezifisches IgE (RAST)

Gemüse-Mischung 1 IgE 0 CAP-KL
0.10 kU/I
Enthält: f12 ,f15 ,f31, f35

Gemüse-Mischung 2 IgE 0 CAP-KL
0.10 kU/I
Enthält: f25, f214 , f 216, f 218

Nuß-Mischung 1 IgE 0 CAP-KL
0.10 kU/I

Enthält: f13 , f17, f18, f20, f36

Obst-Mischung 4 IgE 0 CAP-KL
0.10 kU/I
Enthält: f84, f87, f92 , f95, f210

Obst-Mischung 1 IgE 0 CAP-KL
0.10 kU/I
Enthält: f33, f49, f92 , f95

Obst-Mischung 2 IgE 0 CAP-KL
0.10 kU/I

Enthält: f44, f94 , f208 , f210

Obst-Mischung 3 IgE 0 CAP-KL
0.10 kU/I
Enthält: f49, f92 , f,94 ,f95

Ovo su nalazi iz februara 2017 Ne znam da li sad nesto znace ..Hvala vam jos jednom I svaki savjet je dobrodosao
hvala vam puno

Borna Pavičić, dr. med.

Poštovana, nalaz ukupnog IgE i specifičnih IgE su u granicama normale što govori da niste alergični na testirane supstance pa prema tome ne vjerujem da je uzrok vaše urtikarije u hrani.
AKo se urtikarija bude ponavljala morate otići na pregled kod dermatologa-alergologa da se preporuči daljnji postupak i eventualno ponavljanje testiranja.

123zorica

Hvala vam postovani dr.Ako moze jos jedno pitanje Da li se mogu testovi krvi na alergije drasticno promjeniti da sad budem alergicar na hranu...I da li alergija na grinje moze izazvati urtikariju po rukama laktovima koljenima sve simetricno....Zaboravila sam da sam prije pojave urtikarije pila Bisoprolo,omeprazol i opipramol godinama...Jedan dr tvrdi da je urtikarija od tih lijekova iznenada dosla..DOK DRUGI ALERGIOL misli da nije ali opipramol je ukinut Omeprazol zamjenjen Lansoprazolom i jedino je ostao Bisoprolol 2,5mg njega i dalje pijem vec 6 sedmica......IZVINITE JOS JEDNOM ALI AKO MOGU DOBITI ODGOVORE PUNO BI MI ZNACILI::::
Da li to sto sam nastavila da pijem bisoprol i hvala bogu do sada nema reakcije znaci da ipak nisam na njega alergicna

Borna Pavičić, dr. med.

Poštovana,
rezultati testova se mogu mijenjati, ali dok se ne naprave je nemoguće znati.
Alergija na grinje uzrokuje dišne tegobe.moze izazvati urtikariju po rukama laktovima koljenima sve simetricno....
Nisam alergolog pa bi preporučio da se držite njihovih uputa vezano za lijekove.

kruno12345

Postovani dr ..obavila sam neke pretrage Kucni dr je radio ultrazvuk stitnjace i kaze da je ona u redu kod dr uho-grlo-nos sa bila na pregledu i radila alergo test na rucu za i on je hvala bogu negativan to je za inhalacione alergene i kod dermatologa sam radila krv evo nalazi

IgE gesamt 6.0 kU/l bis 1000

(RAST)
Alpha-Lactalb. Bos d4 IgE 0 CAP-KL: 0.10 kU/l
Beta-Lactogl. Bos d5 IgE 0 CAP-KL 0.10 kU/l
Gliadin IgE 0 CAP KL 0.10 kU/l
Guarkern (E 412) IgE 0 CAP-KL 0.10 kU/l
Kasein Bos d8 IgE 0 CAP-KL 0.10 kU/l
Milch gekocht IgE 0 CAP-KL 0.10 kU/l
Milcheiweiß IgE 0 CAP-KL 0.10 kU/l
Weizenmehl IgE 0 CAP-KL 0.10 kU/l

Spezifisches IgE

CODE ALLERGEN lU/ ml Klasse

FX3 FISCHE 0.22 0,6
FX2 MEHL 0,17 0,4
FX1 NÜSSE 0,23 0,6
FX9 OBST 1 0,22 0,6
FX10 OBST 2 0,20 0,5
FX5 GEMÜSE 1 0,23 0,6
FX6 GEMÜSE 2 0,18 0,5
FX3 GEMÜSE 3 0, 24 0,7
SX1 GEWÜRZE 1 0,30 0,8

U martu imam terminza alergotest na ruci za hranu.....Da li ovi nalazi upucuje na sta bi bila alergicna i imala urtikariju.....Da li ima jos neki testovi koje bi mogla odraditi...I ako moze odgovor kakva je to klassa 0,5 ili 0,7 Izvinite i jos jednom hvala

Borna Pavičić, dr. med.

Poštovana,
svi nalazi su negativni i ne upućuju na alergiju.
Klasa 0 je do koncentracije specifičnog IgE do 0,35 - dakle kod vas su svi nalazi u razredu 0.
Učinite još obradu do kraja i javite se s nalazima vašem liječniku.