Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

mrlja crna nokat

martinam1007

Poštovani doktore
Na stopalu ispod nokta imam crnu mrlju s jedne strane duž cijelog nokta, duže vremena je tu sigurno pola godine, zbilja neznam što bi moglo biti, molim vas pomozite i eventualno terapiju za problem? hvala

Borna Pavičić, dr. med.

Poštovana,
moguće je da je riječ o subungvalnom hematomu nakon traume (splinter hemoragija) koji se spontano povlači nakon nekoliko mjeseci, ali i melanonihiji (melanonychia striata) - hiperpigmentirane uzdužne crte koje se protežu od proksimalnog nabora nokta i kožice do slobodnog distalnog ruba ležišta nokta. Može biti normalna fiziološka inačica koju ne treba liječiti, ali se također može javiti kod dobroćudnih melanocitnih nevusa i malignog melanoma te je svakako potreban pregled dermatovenerologa uz pregled dermoskopom i eventualnu biopsiju nokta ukoliko postoji sumnja na melanom.