Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

naevus

nina

Postovanje
Nedavno mi je kirurski odstranjen madez velicine 1 cm. Patohistoloska dijagnoza je naevus verucossus papillomatosus. Pretraga kaze da se radi o resicastoj, bradavicastoj tvorbi koze. Histoloski je gradjena od gnijezda sitnih nevus stanica od kojih su neke multinuklearne, sa jezgrama predanim u obliku rozete. Na povrsini je stanjeni epidermis koji stvara stanjene, poput mreze izduzene epidermalne precke i izmedju gnijezda nevus stanica, a u nekim preckama se nalaze inkluzije ispunjene rozevinom. I na povrsini promjene se nalazi debeli sloj rozevine. Promjena ne dopire do rubova i dna ekscidiranog isjecka koze.
Madez se nalazio na stomaku i imala sam ga od rodjenja. Prije odstranjivanja madez nije pokazivao nikakve promjene u obliku, velicini ili boji, ali je odstranjivanje uradjeno nakon povrede madeza.
Molim za vase misljenje o ovom vidu nevusa. Zahvaljujem

prof dr Jasna Lipozenčić

Patohistološki nalaz je uredan, madež je odstranjen i cijelosti te nema razloga za zabrinutost.