Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Sifilis

Ivo2110

Poštovani,

testiran sam brzim testom na sifilis.Rezultat je pozitivan.Narucen sam na pregled kod dr.u petak.
Nisam nikada primjetio ranu na penisu.
Eventualno prije cca 10 godina na korjenu penisa ostecenje koze i iritaciju za koju mi je lijecnik rekao da mazem bepanthol kremom. Nisam imao nikakvih drugih znakova bolesti osim netipicnog osipa na stopalima prije godinu dana i na gornjoj strani dlanova ( poluokrugli osip promjera 5cm sa normalnom bojom koze u sredini-samo rubovi neznatno tamnije boje)za koju mi je dermatolog rekao da to nije nista.
Molim Vas odgovor:
Je li moguce da je brzi test lazno pozitivan?
Postoje li druge bolesti koje mogu pokazati brzi antigenski pozitivan test na sifilis?
Je li moguce da suprugu nisam zarazio? Tj.koji postotak sanse je za prijenos bolesti ?
Jeli bolest zarazna, tj.moze li se prenjeti samo kada su izrazeni simptomi ulkusa i osipa?
Supruga nije imala nikakvih ranica po spolovilu ni ostalih simptoma. Odnose imamo redovite bez prezervativa.
Hvala.

Borna Pavičić, dr. med.

Poštovani, moguće da je test lažno pozitivan kao i da je pozitivan kod nekih drugih bolesti.
Preporučam učiniti serološki testi na sifilis (VDRL / TPHA) te pregled dermatovenerologa s nalazom.