Neurologija

MS

đani

Poštovani

Prije dvije i pol godine sam obolio od retrobulbarnog neuritisa desnog oka i bio sam hospitaliziran u KBC ....... 11 dana.Tada uopće nisu otkrili uzrok , ali mi je bilo sugerirano da sam obavim MR mozga jer "oni nisu u mogućnosti"!!!Nažalost ni ja nisam bio u mogućnosti(financije i daljina) , pa je ostalo na tome , a bolest se smirila i ja sam ponovo dobro vidio uz manje oštećenje vida (neznatno zatamnjenje).
Sada prije mjesec i pol dana sam ponovo osjetio da mi vid tamni , ali ovog puta na lijevo oko.Napravio sam niz pregleda(dao krv i urin;uradili su reuma testove , ORL , PPD ,rendgen zubiju , VEP ,MR mozga ,vidno polje i ostale preglede očiju) i sve upućuje na to da ja bolujem od nekog blažeg oblika multiple skleroze i da mi se to javlja kao retrobulbarni neuritis.
Imam 30 godina i jako me zanima da saznam više o toj bolesti od stručnih ljudi.Zanima me kako će se to odraziti na moj budući život.
Za otprilike 20 dana idem na jedan pregled (demilijenizaciju) i nakon toga u bolnicu na vađenje likvora i nakon toga će doktori dati kompletnu dijagnozu.
Želio bih da mi netko objasni sve o tom blažem obliku multiple skleroze i kako se s tim nositi dalje.Unaprijed se zahvaljujem.

Đani

Doc. dr. Zlatko Trkanjec

Kod Vas nije postavljena sigurna dijagnoza multiple skleroze, kako ste naveli morate učiniti još neke pretrage. Retrobulbarni neuritis (oštećenje vidnog živca iza očne jabučice - bulbusa) je često simptom multiple skleroze. Multipla skleroza je bolest koja je karakterizirana oštećenjem mijelinskih ovojnica živaca. Najčešći oblik bolesti je obilježen povremenim pogoršanjima i sponatnim poboljšanjima simptoma bolesti. Između faza pogoršanja bolesti može proći i više godina, a bolesnici u međuvremenu bolesnici mogu uredno funkcionirati (kao u Vašem slučaju). Pri pogoršanju simptoma bolesti primijenjuju se lijekovi koji skraćuju i ublažuju fazu pogoršanja bolesti.

đani

Zahvaljujem se na odgovoru i nadam se da ću uskoro više znati o svom zdravstvenom stanju.

Đani