Otorinolaringologija

afte i visoka temperatura

mucki

Poštovani,
prije par tjedana oticale su mi usne uz svrbež i peckanje. Prije nekoliko dana su se pojavile afte na unutrašnjosti donje usne. Prekjučer sam dobila viskoku temperaturu koja još traje (39 - 40). Afte su se proširile i na gornju usnu, te na jezik i grlo (pokraj resice). Jako su bolne, jako otežavaju gutanje. Zanima me mogu li one biti uzročnik visoke temperature i postoji li lijek za afte u grlu koji bi bar malo ublažio bol i omogućio lakše konzumiranje hrane i pića?
Unaprijed hvala

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovana, afte su uzrokovane virusom herpesa na sluznici usne šupljine i kao takve predstavljaju odraz pada imuniteta organizma. Ponekad potraju po 3-4 tjedna. Budući su jako bolne, preporučuje se njihovo premazivanje gelovima koji se koriste kod djece kojima rastu prvi zubići, te izbjegavanje kiseline u prehrani.