Otorinolaringologija

AST

SANJA

Poštovani!
Mojem sedmogodišnjem sinu utvrđen je povišeni AST(500). Upućen je na bris nosa gdje su izolirane Moraxella catarralis-oko 1/2 i Staphylococcus aureus- više od 1/2. Što točno znače oznake "1/2 i više od pola"? Ima li to veze s povišenim AST-om? Navedeni stafilokok je imao u brisu nosa i prije godinu dana ali pedijatrica nije prepisala nikakvu terapiju.
Hvala na odgovorima. Pozdrav svima, Sanja

mr.sc.dr.D.Markov

Povišen AST 5oo (do 200 su normalne vrijednosti) ukazuje na preboljele streptkokokne infekcije. Nalaz Moraxelle i Staphilococcusa u brisu nosa nije povezan s povišenim AST. Potrebno je ponoviti AST i ukoliko je još uvijek povišen indicirana je terapija s Extencillinom , otorinolaringološki pregled i indikacija za ev. operaciju (tonzilektomiju). Ako vaša pedijatrica nije dala nikakvu th. radi nalaza Moraxelle i Staph. u nosu vjerojatno su izolirani u malom broju .