Otorinolaringologija

Candida

Hely

Jedno pitanje, radila sam bris jezika i grla i gde je Antibiogram pise Candida spp. (to je kod brisa jezika) a kod brisa grla, gde se nalazi isto Antibiogram pise Candida spp. U MALOM BROJU. Molim Vas da mi objasnite sta ovo znaci? Hvala unapred!

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovana, Candida spp. je saprofit koji kod zdravih ljudi živi u simbiozi sa domaćinom, odnosno postaje patogen u stanjima poremećaja lokalnog imuniteta. Liječi se lokalnim antimikoticima.

ellica18

Poštovana doktorice, zanima me kod Candide treba li zakiseljavati organizam ili izbjegavati limun, vitamin c itd? Naime, bolujem od Crohnove bolesti, pa me sada i Candida uhvatila, u ustima. A po internetu nalazim svakakve informacije, da se treba što više vitamina c uzimati jer Candida ne voli kiselo, a onda na drugoj strani piše da Candida obožava kiselo, i sada više ne znam. Nadam se Vašem odgovoru, lijep pozdrav.

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovana, acidobazna ravnoteža ili pH organizma ne ovisi o jednostavnom uzimanju manje ili više hrane koja sadrži kiselinu, već o proizvodima njihove razgradnje. Tako npr. upravo kisela hrana može pridonjeti alkalizaciji. Gljivične infekcije nastupaju prilikom znatnijeg pada općeg ili lokalnog imuniteta, stoga osim antimikotika, treba poraditi i na podizanju opće otpornosti.