Otorinolaringologija

glas

IVANA

Poštovani,

Imam djevojčicu od 7 godina koja od početka ljeta ima problema s promuklošću. Promuklost varira od blage do umjerene . Na pregledu kod ORL smo dobili ovaj nalaz

INDS : obostrana izbočenja u frencelovim točkama bjelkasta, sa hiperemijom.

TH: SUMAMED; BISOLEX.

Nakon terapije nalaz slijedeći:
INDS i dalje bjelkasta zadebljanja.
Potrebno učiniti KKS,Fe,UIBC te bris nosa i ždrijela. AST i ASTA
Th: inhalacije ( sa čajem od kadulje )

Obavili smo sve pretrage i nalazi su u granicama normale.
Dijete se povremeno tuži na vraćanje tekućine u grlo i ujutro na jastuku bude mala smeđa mrljica nečega što joj se iscjedi iz usta.
Ponekad mi se čini da ima i malo krvi u tom iscjetku.
Da li je to možda vraćanje želučane kiseline i da li to može biti uzrok promuklosti?
Inače , naš dr. ORL smatra da su izbočenja na glasnicama posljedica glasnog deranja ,ali dijete nikada nije baš glasno.
Ja imam dojam da dotični dr. ( tek je počeo raditi ) nije dovoljno upoznat sa ovakvim slučajevima jer je u odgovorima na naše upite prilično neodređen.
Koje još pretrage , po vašem mišljenju , trebamo učiniti ?
Da li postoji bilo gdje u Hr dr. koji je specijaliziran baš za glasnice ?

prof.dr. Željko Bumber

Čvorići na glasnicama ,koje ima vaše dijete, sigurno su uzrok promuklosti. Oni su u pravilu posljedica zlorabljenja glasa, obično u igri sa djecom i pokušajima nadglasavanja . Čvorići ili vokalni noduli štednjom glasa mogu nestati .Ako se dijete žali na vraćanje sadržaja iz želuca treba kontaktirati pedijatra (gastroenterologa). Pri tome je moguća i 24 satna provjera kiselosti u ždrijelu i jednjaku (Klin. za pedijatriju na Šalati ,doktorica Drinković). Predlažem i fiberskopiju
grkljana kako bi se sigurnije ustanovilo postoje li čvorići ili ne (ORL Šalata).