Otorinolaringologija

hiperparatireoidizam

Belina

Poštovani,
Posljednjih 5 godina imam povišene vrijednosti kalcija u krvi i nikada nisam ispitivana.
Urađen mi je nalaz scintigrafije u kome se navodi:scintigrafski nalaz bi mogao odgovarati povećanoj donjoj lijevoj paratireoidnoj žlijezdi.
lab.dijagnostika
denzitometrija:AP Spine(L1-L4) BMD 0,834 T score -2,9 Z score -1,9
Left Femur(total)sBMD843 T score -0,9 Z score-0,2

nalazi kalcija , fosfata,leukocita
kalcij 2,88,fosfati 0,66 CRP 0,50mg/l leukociti3,21(l)10*9/l trombociti 159x10*9/l kreatinin(S):65umol/l

leukociti 3,00(l)10*9/l monociti0,22x10*9, bazofili0,03x10*9, eozinofili0,04x10*9,neutrofili1,7x10*9/l trombociti 135x10*9/l

elekroforeza(s):
iPTH:230,900pg/ml, kalcij 2,83 ,fosfati 0,80

UZ abdomena: steatoze gušterače,ciste parenhima desnog bubrega,moguće kalkuloze bubrega
RTG pulmo et cor:u projekciji plućnog parenhima naglašena plućna šara,lijevo u projekciji srednjeg plućnog polja intenzivne linearne sjene vjerovatno fibroznog karaktera

Molila bih vaše mišljenje o ovim nalazima i koja je vaša preporuka za dalje liječenje

Najiskrenije vam se zahvaljujem i želim vam puno uspjeha u vašem sadašnjem kao i budućem radu
Puno,puno vas pozdravljam od srca

Belina

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovana, svakako se javite spec. internisti sa užom specijalizacijom iz endokrinologije zbog terapije kojom bi regulirali nivo kalcija i rad paratireoidnih žlijezda. ORL specijalisti su u ovom slučaju servis endokrinolozima i bave se isključivo operativnom terapijom.