Otorinolaringologija

nosna školjka

vladimir

Što se podrazumijeva pod dekompresijom srednje nosne školjke?

prof.dr. Željko Bumber

srednja nosna školjka dio je stijenke nosa i može biti povećana a katkada ispunjena zrakom i sluznicom (slično sinusu). U taj prostor
može prodrijeti i upala (bulozna školjka). Školjka može sužavati prostor prema ušćima sinusa srednjeg nosnog hodnika. Dekompresija (nije najsretniji izraz) bi mogla odgovarati kirurškom smanjenju školjke i plastici školjke (učiniti je primjereno velikom i bez šupljine).

vladimir

Dopunjujem pitanje.
U nalazu stoji: Jak kontakt uncinatusa(???) i srednje školjke.
Dolazi u obzir dekompresija OMC-a.
Molim za objašnjenje o čemu se u stvari radi.

prof.dr. Željko Bumber

Uzmite antomski atlas i to što ste pročitali naći ćete u atlasu.
Objašnjenje bez slike bilo bi jako komplicirano. Liječnik koji vam je predložio operaciju sigurno će vam objasniti i nacrtati sve što treba operirati.