Otorinolaringologija

Otezano gutanje

bambolina

Postovani doktore,
unazad cca mjesec dana imam problema sa gutanjem (sline i hrane - tekucine ne). Ponekad imam osjecaj kao da me netko drzi za vrat. Kad gutam hranu pogotovo kruh ili sendwich onda sazvacem spustim glavu i progutam i tako dok ne pojedem. Sline imam manje nego uobicajno i tesko miju je gutati. Ponekad imam osjecaj kao da mi mravci prolaze kroz grkljan.
Inace se i pretjerano znojim, dva puta mi se dogodilo da me oblio hladan znoj, uhvatila drhtavica i slabost i organizam mi je trzio da pojedem nesto (kruh,kiflu, burek - nesto od tjesta ili vocni gusti sok) i kad bi pojela ili popila sok jos bi me drzalo to stanje obljevanja hladnim znojem i drhtavica i onda bi me nakon nekih cca 40 min proslo. Inace patim od ucestalih glavobolja (zbog cega idem u centar za glavobolje KBC Osijek). Razina secera mi je pod opterecenjam; glukoza tolerans test 0 min 7,0H / glukozni tolerans test 120 min 8,0 H. Ne znam dali je sve to povezano. Pusim - max pet cigareta dnevno - vikendom dvije max tri cigarete.
Hvala unaprijed!

Domagoj Parazajder, dr. med.

Poštovana, ispričavam se na čekanju, korsitio sam godišnji odmor. Simptomi koje navodite vrlo čestu su povezani sa refluksom kiseline iz želuca (ne morate imati tipične simptome žgaravice i pečenja u jednjaku), a uz to mogu biti povezani i sa stresom. No pošto navodite disfagiju (teže gutanje), učinite pregled orl-oga te rtg snimku akta gutanja te pasažu jednjaka (rtg snimanje prolaska kontrasta kroz jednjak - nije bolno). Sukladno mišlenju orl-oga možda će biti potreban i pregeld interniste-gastroenterologa. Zbog drugih opisanih smetnji, koje mogu biti povezane sa poroblemima u metabolizmu glukoze savjetujte se sa dijabetologom. Sretno!