Otorinolaringologija

savjet

KRISTIJAN

LIJEP POZDRAV !

PRED OKO GODINU DANA PRIMJETIO SAM NA GORNJOJ STRANI NEPCA ,SASVIM ODOSTRAGA PORED ONOG REPIĆA KOJEG VJEROJATNO IMAMO SVI JOŠ JEDAN TAKAV REPIĆ SAMO MANJI (OKO 5 mm) I PLOSNATI JE(oko 2 mm).NEBI GA VJEROJATNO NI PRIMJETIO DA NISAM GLEDAO STANJE JEDNOG ZUBA,JER ON JE JAKO GIBLJIV PA ČAS VISI DOLJE ,ČAS JE KAO PRILJEPLJEN UZ NEPCE.A NA MJESTU NA KOJEM JE SE PRILJEPI PRIMJETIO SAM KAO MALU AFNU VJEROJATNO JER SE ON KAKO JE GIBLJIV ZALIJEPI ZA NEPCE PA SE NAPRAVI TA AFNA.SAD OTIŠAO SAM KOD DOKTORA KOJI MI JE POSTAVIO DIJAGNOZU I REKAO DA JE TO DOBROĆUDNI TUMOR ILI TOČNIJE DG. FIBROMA ARC. PALATOPH.SIN /PARAUVUL./. ,DA TO NIJE NIŠTA OPASNO I DA TREBA SAMO PRATITI. POŠTO SAM SE MALO PREPLAŠIO ,A BIO SAM U PRILICI OTIŠAO SAM JOŠ JEDNOM DOKTORU PO NJEGOVO MIŠLJENJE. ON MI JE POSTAVIO ISTU DIJAGNOZU SAMO ŠTO MI ON PREPORUĆA ŠTO PRIJE TO ODSTRANITI I KAKO JE ON REKAO SPALITI TO,TOČNIJE NAPISAO MI JE TH. OPERATIVNA ILI ELEKTROOKOAGULACIJA.
SADA SAM U JOŠ VEĆOJ NEDOUMICI I BOJIM SE DAL DA IDEM TO DIRATI TJS. DA ODSTRANIM TO ILI DA PUSTIM I DA PRATIM?
DALI JE TO NEKI OPASNI ZAHVAT,ZVUČI MI NEKAKO OPASNO -PALJENJE- TJS. DA NEMAM POSLIJE JOŠ NEKE POSLJEDICE OD TOGA?
INAČE IMAM 23 GODINE , NE PUŠIM ,NE PIJEM ,A DOKTOR MI JE REKAO DA JE TO VJEROJATNO NAPRAVILO MI SE OD NEKOG VIRUSA.
MOLIM VAS ZA VAŠ STRUČAN SAVJET,DA MI PREPORUČITE ŠTO BI BILO NAJBOLJE DA NAPRAVIM U OVOJ SITUACIJI.
HVALA VAM UNAPRIJED I SRDAČNO VAS POZDRAVLJAM !

prof. dr. Željko Bumber

Najvjerojatnije se radi o papilomu koji je virusnog podrijetla ili pak o fibromu koji je dobroćudna promjena. Savjet -ukloniti. Kako god izrazi koje koristimo zastrašuju ,zahvat je jednostavan i nakon lokalne
anestezije nećete ništa osjetiti čak i ako "spale" navedenu promjenu.
Izraz "spaljivanje" koristi se vrlo šaroliko od elektrokoagulacije, lasera,
štapića lapisa pa čak i nekih otopina i td.