Otorinolaringologija

Sinusi i jetreni enzimi

kzdrjs7777

Poštovani,
zanima me da li teoretski postoji šansa da jetreni enzimi tj. konkretno GGT budu povišeni kod kronične upale sinusa?
Početkom godine imala sam gnojnu upalu sinusa. KKS je pokazao povišene jetrene enzime: AST 53; ALT 112; GGT 243; ALP 150.
Nakon kure antibiotika (amoksicilin), vrijednosti su se bitno popravile AST 30; ALT 31; GGT 71; ALP 84.
Što se jetre tiče učinjena je detaljna obrada i mišljenje hepatologa je: blaga jetrena lezija nejasne etiologije.
Sinusi su mi i dalje puni mada je situacija bitno bolja. Dakle, tegobe sa sinusima držim pod kontrolom. Sinuse ispirem sustavom za ispiranje nosa, ujutro i navečer, što mi pomaže. Nedavno učinjen bris nazofaringsa je uredan. Kod promjene vremena, kad je pritisak neugodan popijem 1 šumeči aspirinplusC 400mg, nakon čega pritisak vrlo brzo popusti.
Ono što me brine je GGT koji i dalje "skače" do 150. AST( do 40); ALT (do 50). ALP je uvijek uredan.
Hvala na Vašem mišljenju. Lijep pozdrav.

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovani, nije mi poznat podatak da bi jetreni enzimi bili povišeni kod kroničnog sinuitisa; mislim da za uzrok trebate konzultirati spec.internistu.