Otorinolaringologija

Upala uha

Lullaby

Poštovani!

Unazad 15-tak dana sam imala jaku upalu respiratornih organa. Također mi je rečeno da mi je desno uho dosta upaljeno. U početku sam koristila klaritromicin, ali kako sam odmah u početku osjetila neke neželjene pojave ljekar mi je dao cefaleksin. Osjećala sam se malo bolje nakon korištenja ovog lijeka, ali sam za svaki slučaj otišla kod specijaliste ORL i on mi je dao amoksicilin jer po njegovom mišljenju još uvijek postoji upala. Posljednjih dana osjećam bol u desnom potiljku i zujanju u uhu, bol nije jaka ali je jako neugodna. Zanima me vaše mišljenje.
Unaprijed hvala.

Domagoj Parazajder, dr. med.

Poštovana, simptomi koje navodite su definitivno preopćeniti da bih mogao reći o čemu se radi. Ukoliko se smetnje do sada nisu povukle (a vjerojatno su bile povezane sa upalom uha te su do se do sada smanjile), učinte kontrolu orl-oga, ili mi detaljnije opišite smetnje i nalaz kako bih vam mogao konkrertnije odgovoriti. Lijepi pozdrav!

dola

Poštovani,

Imam curicu od 3 i pol godine. U 9.mj 2015 je krenula u vrtić.
01.10. je dobila prvu upalu srednjeg uha, i otada do sad ih je imala sveukupno 7, jednu s perforacijom bubnjića.
Svaka upala je popračena temp 40.
Pila je klavocin, pa refocex(nije djelovao,pa je nakon 2 dana puknuo bubnjic,i refocex su nam zamjenili klavocinom), zinat, augmentin i kapali smo joj u nos tobrex kapi i ispirali fizioloskom otopinom. Napravili 2 puta bris nosa-negativan.Sve, naravno, kao sto prepisao liječnik.
Međutim, poboljšanja baš i nema.. čekamo red za ORL pregled u bolnici, ali smo na redu tek 30.03.
Prije tjedan dana smo je odvezli privatnom specijalistu, i sad cekamo da prodje 15dana od zadnjeg atb da bi joj napravili aspiraciju sinusa(nadam se da sam točno napisala)
Specijalist nam je dao da joj u medjuvremenu kapamo Operil P kapi 3x3, i da joj dajemo Alerdin sirup 2,5ml dnevno.
Ona, srečom, nema više temp, stalno joj dajemo da puše nos(žuti gusti sekret), ali zato zadnja 3 dana jako slabo čuje.. Moramo skoro pa vikati i sporije pričati da bi nas razumjela.
ispičavam se na dugom postu, te vas molim za vaše mišljenje.
I da, kod zadnje upale, tj.temp, dobila je i upalu mjehura(neznam da li je bitno napomenuti)

Unaprijed se zahvaljujem!

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovana, česte upale srednjeg uha najvjerojatnije vuku podrijetlo iz područja nosa ili epifarinksa( dijela ždrijela) gdje je smještena treći krajnik. Potrebno je učiniti bakteriološki bris epifarinksa, tj. štapićem ući vrlo duboko u nos (do 10 cm) krećući se dnom nosnih kavuma. Ukoliko tako uzet bris pokaže negativan nalaz, tada ima smisla uzimati aspirat sinusa.