Otorinolaringologija

Vanjski zvukovod

Petra

Postovani doktore,

svake godine u ljeto imam jake upale vanjskog zvukovoda, koje se ponekad prosire na upalu uha, pa cak i na upalu srednjeg uha, ovisno kakav mi je imunitet. Napominjem da su mi na usnoj skoljki jako prosirene pore, cesto mi se stvaraju pristici, i to gnojni. S tim da NEMAM NIKAKVIH problema s kozom i tenom, opcenito. Osim sto mi predstavljaju estetski nedostatak jer se ne usudim uopce kratko osisati, neugodne su mi i te ceste upale. Jos nisam nikada pitala lijecnika za neko trajno rjesenje. Kad bih dobila upalu i zavrsila u oto. ambulantni, onda su pri ispiranju uvijek komentirali kako imam jako puno ljuskica. Vise puta sam dobila i trakicu u uho. Ima li kakva dugorocna pomoc ili nacin sprecavanja upala vanjskog zvukovoda, ili me i ovo ljeto cekaju isti problemi. Napominjem da osim uobicajene higijene vodom ne primjenjujem nikakve druge metode niti sredstva (uvijek me upozoravaju da zvukovode ne diram, a ja se toga i pridrzavam, pa opet nista). Ronjenje i ostale slicne ljetne aktivnosti sam vec odavno zaboravila iz navedenih razloga. Hvala na savjetu!

mr.sc.dr.D.Markov

Draga Petra,
Savjetujem vam da zvukovode (ukoliko imate na ulazu gnoje prištiće) uvijek namažete antiboitskom kremom (Geocorton ili Garamycin ), a prije pranja kose ukapate Normison kapi u uha koji održavaju normalu floru uha.