Kontracepcija

Escapelle pilula

Dejan Šakoronja, dr. med.

Neće doći do trudnoće. Krvarenje će stati.

coca_cola1

Poštovani,

2.6. mi je bila posljednja menstruacija, 7.6. sam imala nezasticeni odnos, a 8.6. sam popila escapelle pilulu nakon cega nisam osjecala nikakve tegobe osim jako bolnih grudi. Nikakvo krvarenje nije uslijedilo do 23.6. S obzirom da nisam imala probojno krvarenje, a menstruacija mi je trebala doci 30.6., zanima me je li ovo sada neko zakasnjelo probojno krvarenje ili preuranjena menstruacija i mogu li iducu ocekivati nakon 28 dana? Takodjer me zanima ima li potrebe raditi kucni test za trudnocu nakon 30 dana od koristenja pilule kao sto je preporuceno u upustvima?

Zahvaljujem na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Menstruaciji bi morali dobiti u očekivano vrijeme.

Duba_1

Poštovani,

13.6. bio mi je prvi dan mjesečnice ( počela sam normalno krvariti). Dva dana prije toga sam imala smedji izcjedak i manje krvarenje. Normalna mjesečnica bila je duga 5.dana. 28.6. imala sam odnos pri kojem je pukao kondom i partner je svršio u mene, jer nismo primjetili što se desilo. Jutro poslije toga sam primjetila jako svjetlu krv na gačicama. Nakon 35 sati uzela sam Escapelle pilulu. Je li možda došlo do trudnoče jer sam uzela pilulu tek nakon toliko sati i dali je uopče mogučnost, da je taj dan bila ovulacija zbog tih krvarenja koje imam dva do tri dana prije svake mjesečnice i traju zadnjih nekoliko mjeseci. Za koliko dana možem očekivati krvarenje ? Inače bi sljedeča mjesečnica bila 10.7.

Hvala.
Lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Trudnoća je moguća . Ništa nije 100 postotna zaštita.

Misko90

Postovana,
treba mi Vas savjet u vezi Escapelle pilula i njihovog ucinka. Decko i ja smo imali odnos i kondom je pukao, sto mi nismo primetili na vreme. Nismo sigurni da li je svrsio u meni ili kasnije, sve se jako brzo odigralo. Ali sam ja za svaki slucaj popila escapelle pilulu nakon pola sata. Menstruaciju sam imala 11.01. 2016. i zavrsila se 18.01. a odnos smo imali 24. 01. sto bi znacilo da su tad plodni dani i brinem se da li ce tableta delovati i nakon ovulacije. Osjecam nelagodu u donjem delu trbuha i malo me ledja bole, imala sam samo blagu mucninu nakon pilule. Mozete li mi reci kakve su sanse da ostanem u drugom stanju? Bas sam pocela da panicim. Hvala Vam.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Šansa nije velika no ništa nije stopostotna zaštita.

Ingt

Postovani.. Imala sam posljednju menstruaciju od 9. do 16. veljace.. Odnos sa deckom 21. veljace i pukao je kondom te nismo sigurno da li je svrsio u mene ili ne. Dakle, u plodnim danima sam. Escapelle pilulu popila sam nakon 17 sati, da li sada cekam krvarenja nakon 7-10 dana ili u terminu sljedece menstruacije?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno će doći u terminu iduće menstruacije.

ne vise od 10 znakova

Moje pitanje je sledece: da li bih napravila problem u koliko bih 4-5 dana nakon popijene Escapelle tablete, pocela sa konzumiranjem redovnih kontraceptivnih pilula? tj da li bi to bio prevelik udar hormona u roku od nedelju dana? hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

To se tako ne radi. Ne preporučam takav način uzimanja.

ne vise od 10 znakova

Hvala. Znam da se to ne radi tako i ne volim da se igram sa tim stvarima (prvi put sam u zivotu popila ovu pilulu), al tako je ispalo. Na nekim mestima (misim da doktore i farmaceute) mi kazu da ne bi bilo strasno, na nekima da nije preporucljivo, pa me zanima kakav problem bi zapravo mogao time da se napravi? Tj da li je to nesto sto bi bilo lose na duge staze ili jednostavno nije dobro zbog velike kolicine hormona u tom momentu?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako ćete tako uzimati velika je šansa da ćete neuredno krvariti duže vrijeme.

ne vise od 10 znakova

Koliko bih dana u tom slucaju minimum trebala pricekati sa uzimanjem kontraceptivnih tebleta? ..poslednje pitanje happy zahvaljujem jos jednom

Dejan Šakoronja, dr. med.

Krenite ih uzimati s prvim danom iduće menstruacije.

Tasa5

Molim Vas za iskren savjet posto sam jako uplasena da nisam ostala u drugom stanju. Imam 21 godinu i nikada nisam imala redovan ciklus, uvijek sam dobijala menstruaciju na nekih mjesec i po dana, nekad i par dana vise. Nikada nisam htjela da pijem kontracepciju da bih rijesila problem policisticnih jajnika i neredovne menstruacije pogotovo jer do prije mjesec dana nisam nikada ni imala odnose, ali sam skoro saznala da postoji drugi nacin, a to je pijenjem tableta Glucophage 500. Nakon 8 dana sto sam ih pila dogodio mi se eksces sa momkom, pukao je kondom i odmah kroz sat vremena sam popila Escapelle pilulu. To je bilo 29.marta, a dobila sam prije toga poslednji put 12.marta. Sad je vec 10.april i vec 7 dana me jako bole grudi i to je jedino sto imam od simptoma. e sad, ne znam da li je to zbog tablete, ili sto trebam da dobijem ili u najgorem slucaju zbog trudnoce. Nisam imala nikakvo krvarenje do sada, a Vi ste drugim djevojkama pisali da bi trebalo da dodje do njega u roku od najvise 10 dana, pa sam sada jako zbunjena, narocito jer ne znam sta mogu ocekivati s obzirom da inace imam neredovnu menstruaciju. Ja sam nastavila normalno piti Glucophage, da li je to dobro? sad u utorak ce biti 14 dana od odnosa, da li bih trebala uzeti test? Hvala Vam unaprijed.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako ne dobijete do utroka napravite test. Nastavite glucofage.

Tasa5

Hvala Vam na odgovoru. Samo jos jedno pitanje, iako je vise u vezi policistinih jajnika. Da li su glucophage tablete za problem koji imam dobre? Razlog zasto nisam nikada pila kontracepcijske je iz straha da su skodne, mada je to vec stara tabu tema

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dobre su no bolje su pilule i glucophage.

sky_rider

Postovanje, doktore.

Moja devojka je poslednji ciklus imala 3.3. a odnos tokom kojeg je pukao kondom dogodio se 13.3. pri cemu je doslo do ejakulacije. Pilulu Escapelle popila nakon 9h.

18.3. braon sekret, pa sutradan svetlo roze, pa braon ponovo, ukupno tri dana. Nakon toga dva nezasticena odnosa bez ejakulacije.

Ciklusi traju 32 dana u poslednjih 6 meseci, pre toga neredovni: 28-46. Ima izrazene simptome PMSa- probadanje jajnika, bol u ledjima, osetljive grudi, ali menstruacija kasni 11 dana (ocekivana 3.4.).

Da li se sekret/krvarenje od 18.3. moze smatrati menstruacijom, te ocekivati menstruaciju 18.4? Da li se probadanje jajnika moze smatrati iskljucujucim simptomom za trudnocu? Da li odmah uraditi test ili pricekati jos koji dan?

Veliko hvala na odgovorima.