Kontracepcija

Escapelle pilula

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije sperma. Vjerovatno gljivice. Prema opisanom ne treba vam postkoitalna zaštita.

Josipa2014

Zahvaljujem. Nikad nisam bila u situaciji da kondom pukne ili da je probušen pa da ne bude panike nekad ubuduće moram pitati, kada sperma bude u mokraći pretpostavljam da je onda mokraća zamućena, a ne bistra s komadićima sluzi kao što je bilo u mom slučaju?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Odgovorio sam vam.

iva_55

Poštovani,

19.5.dobila sam menstruaciju koja je završila 24.5. Spolni odnos prilikom kojeg je puko kondom imala sam 1.6. (to mi je 14. ,najplodniji dan), nažalost, sve je završilo u meni. Escapelle tabletu popila sam nakon 60-90 minuta. Inače mi ciklus traje 28-30 dana, ali imam neobičan osjećaj da mi je upravo 1.6. bila ovulacija, zato jer sam bila izuzetno vlažna taj cijeli dan, ali i dan prije, a seksualni apetiti su bili kao nikad. A možda sam si sve skupa i zabrijala. Dakle, u najgorem mogućem trenutku se sve dogodilo. Nemam nikakve simptome, nije mi bilo muka poslije, grudi mi nisu otečene, sve je normalno. Iduću menstruaciju bi trebala dobiti 15.6., sad me zanima Vaše mišljenje o svem gore navedenom, naravno naglasak je na mogućoj trudnoći. Hvala unaprijed, LP

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dobro ste postupili. No ništa nije stopostotna zaštita.

Morgan80

Poštovani, prošlo je 10 dana od Escapelle pilule koju sam popila 20. dan ciklusa iako nije bilo puknuća kondoma ni curenja sadržaja (da ne ponavljam). 30. dan ciklusa je, menstruaciju bi trebala dobiti danas ili sutra. Jutros sam napravila urinski test osjetljivosti 10ml/U, rezultat je negativan. Ponoviti ću test i sutra kad je očekivani dan menstruacije, no zanima me, ukoliko me dobijem kako očekujem i odem izvaditi beta HCG iz krvi sutra ujutro hoće li pokazati rezultat sa sigurnošću? Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne treba vam novi test. Ne radi se o trudnoći.

Morgan80

Hvala. Znači ako mi bude kasnila više od 5 dana moram se javiti ginekologu da se utvrdi što je. 10ml/U test je i jutros kada je dan očekivane menstruacije (14. ili 13. dan od ovulacije, 11. od odnosa) negativan (kao što ste i rekli da ga nije bilo ni potrebno raditi) tako da pretpostavljam da će ako ne dođe do krvarenja biti ordinirana terapija za izazivanje istog?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tako je.

Tammi

Poštovanje,

molim Vas za mišljenje. Partner i ja smo noćas spavali bez odjeće, budući da mi je vrijeme ovulacije bez odnosa. No tijekom noći je on u snu ejakulirao i nije siguran je li me možda sa ejakulatom na rukama dodirnuo po intimnim dijelovima i prenio dio ejakulata. Je li potrebno uzeti hitnu kontracepciju ili ne budući da nije bilo odnosa s ejakuliranjem u tijelu? Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne treba pilula za dan poslije.

m.leko

Može li se Yaz koristiti kao hitna kontracepcija i ako može je li po istoj shemi kao i Yasmin? Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Može. Ista shema.

m.leko

Hvala. Očekujem li menstruaciju uranjeno, sa zakašnjenjem ili u pravilu nema poremećaja ciklusa?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nema pravila, ali uglavnom ranije.

Vanjka

Znači, svaka kontracepcija se u određenom doziranju može koristiti i kao hitna. Je li učinak isti (sprečavanje ovulacije odnosno sprečavanje usađivanja eventualno oplođenog jajašca u maternicu) i treba li nakon pola doze + pola za 12 sati nastaviti piti kontracepciju ili prekinuti do 1. dana ciklusa? Yasmin je 4+4 pilule? Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uzmete kao što ste napisali. Yasmin se tako uzima. Dalje ništa ne uzimate. S novom kutijom krećete s prvim danom iduće menstruacije.

m.leko

Oprostite na ponovnoj smetnji. Prošlo je 10 dana od rizičnog odnosa i kombinacije Yasmin 4+4, 11 od ovulacije. Bolove u dojkama kao i uvijek u PMS-u osjećam već 6 dana, jutros sam sa prvim urinom napravila 10ml/U test na trudnoću i negativan je, koliko je rezultat pouzdan tj. kada je potrebno ponoviti test, menstruacija bi trebala uslijediti u subotu prema "rasporedu". Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako menstruacije ne dođe do subote tada napravite test.

nejra021

Postovani,
Zadnju menstruaciju sam imala 27.10 obicno imam redovne menstruacije i traju 6 dana,gotova je bila 1.11 A nezasticeni spolni odnos sa deckom sam imala dan nakon sto mi je menstruacija zavrsila, nisam bila sigurna da li je u mene kao ni on pa sam nakon 13h popila escapelle pilulu. Nakon 6 dana sam prokrvarila, ali to krvarenje traje vec 7 dana, da li je to normalno? Da li je to moguca trudnoca?