Kontracepcija

xajiram1

Pozdrav, pijem Adexa pilule i završila sam 2. karticu prije 3 dana, čekam mjesećnicu no jedini simptomi koje ima su nadutost i bolne grudi i brinem se jesam li trudna jer po početku korištenja 2. kartice ginekolog je rekao da smo skroz zaštićeni i dečko je ejakulirao u mene nekoliko puta tokom korištenja kartice. Tablete pijem svaki dan u 10:00, jednom sam zakasnila i popila oko 12:00.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne postoji mogućnost trudnoće. Kašnjenje s uzimanjem tablete manje od 12 sati ne umanjuje učinkovitost zaštite.

tkunic1

Poštovani,
voljela bih pomaknuti ciklus pa me zanima je li greška popiti prvu pilulu novog pakovanja dan ranije od predviđenog? Danas sam uzela zadnju, mogu li sa sljedećom karticom nastaviti u ponedjeljak? Hvala unaprijed i lijep pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, možete početi s uzimanjem nove kutije kontraceptiva u ponedjeljak. Zaštita se neće smanjiti.

Aleks002

Postovani,
Prestala sam da pijem Yaz pilule prije 3 mjeseca. Dakle, od februara ih ne pijem. Ciklus mi traje 28 dana i poslednje 3 sam dobila tacno 28.dan ali menstruacije su mi cudnije nego inace. Nemam nikakvih bolova ni simptoma kada treba da dobijem, samo malo prvi dan promjenu raspolozenja a menstruacija je oskudna, bez ugrusaka i bez velike kolicine kako sam inace navikla pre pilula. Da li je to normalno? Da li moze da bude znak trudnoce cak iako se javlja u redovnim razmacima 3 mjeseca?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to je normalno, a budući da menstruacije dobivate redovno, ne postoji mogućnost trudnoće.

Loollaa

Pozdrav,

Pijem kontracepcijske tablete oko godinu i pol, dvije. Nisam u skorije vrijeme preskočila ni jednu, te se trudim piti uvijek u isto vrijeme -+ 1h. Prije mjesec dana u vrijeme plodnih dana imala sam nezaštićen spolni odnos no nije došlo do potpune ejakulacije u rodnicu. Taj mjesec sam dobila normalno mjesečnicu (početak 24.4.) ali je bila malo oskudnija nego inače i jako tamna, gotovo pa crna.
Sada sam na sredini sa novom kutijom tableta, te za 13 dana bi mi trebala doći mjesečnica. A danas ujutro sam primjetila smeđkasti iscjedak. Trebam li se brinuti? Ili je to normalno zbog tableta? Mogućnost trudnoće ne postoji?

Lijep pozdrav!

Loollaa

Ispričavam se što pišem opet, 2.5. imala sam nezaštićeni spolni odnos, no nije doslo do ejakulacije. Da naglasim to mi je bio 9 dan ciklusa. Mijenjali se time što?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da redovno uzimate kontraceptive ne postoji mogućnost trudnoće. Kod žena koje uzimaju kontraceptive krvarenja su oskudnija od normalne menstruacije. Tijekom uzimanja aktivnih tableta može doći do oskudnog, probojnog krvarenja. Ono nije opasno i ne umanjuje zaštitu.

Anastasija543

Poštovani, pijem treću kutiju Dayletta, zanima me da li je normalno da dobijem na 8oj tableti pre kraja kutije (imam još 4 aktivne i 4 placebo pilule do kraja)? Da li da nastavljam normalno do kraja kutije pa da krećem novu? I da li je zaštita možda smanjena jer se ovo dogodilo? Pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, radi se o probojnom krvarenju. Nastavite s uobičajenim uzimanjem tableta. Kontracepcijska učinkovitost nije smanjena. Ako bi se to ponavljalo i u idućim ciklusima treba razmisliti o promjeni tableta.

majiiicaa

Postovanje, pijem redovno pilule i nikada nijednu nisam zaboravila popiti međutim nekada zakasnim eventualno sat- dva i to je bilo prosli ciklus i u pauzi sam dobila menstruaciju. Nakon pauze pocela sam redovno skoro u isto vrijeme uzimati pilule i evo vec je 4 dan pauze, a ja menstruaciju nisam dobila, strasno se plasim trudnoce :/

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod žena koje uzimaju kontraceptive krvarenja postaju oskudnija i kraća, a ponekad mogu i izostati. To je uobičajena pojava. Ako izostanu dva puta za redom potrebno je uraditi pregled.

andeosgreskom1234

Poštovani, vec 5 mj pijem Belara kontracepcijske tablete ... skoro svaki mjesec se desi probojno krvarenje, ali je to u jako malim kolicinama. Menstruacije su mi bile jako oskudne ali su uvijek stizale 1-2 nakon popijene zadnje tablete. Ovaj mjesec 3 dan a jos menstruacije nema, a probojno krvarenje je pocelo na nekoj 16. tableti i trajalo skoro do 21. tablete ... posto sam imala rizicni odnos, interesira me da li to probojno krvarenje umanjuje zastitu i da li je moguca trudnoca? Da li trebam napravit test za trudnocu?
Da napomenem, svaku tabletu popijem najkasnije 1h nego bi trebala...

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod žena koje uzimaju oralne kontraceptive je moguće da izostane mjesečno krvarenje. Budući da ste redovno uzimali tablete, ne postoji mogućnost trudnoće.

andeosgreskom1234

Zahvaljujem na odgovoru.
Svaku tabletu sam popila sigurno skoro pa u tocno vrijeme.
A ovo tockasto-probojno krvarenje, ne moze umanjit ucinkovitost tableta? (To bude samo smedi iscjedak-tockice ...)
Takoder,po Vasem misljenju da li da promijenim tablete posto vec 5 mj imam to krvarenje, ili da jos malo sacekam da se organizam prilagodi...
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Probojno krvarenje ne umanjuje zaštitu. Budući da Vam probojno krvarenje traje već 5 mjeseci, možete pokušati s drugim kontraceptivima.

andeosgreskom1234

Postovani,zahvaljujem na odgovoru. Ja sam za svaki slucaj jucer popodne i danas ujutro napravila test za trudnocu, od tog rizicnog odnosa proslo je 25 dana i testovi su negativni,tako da se nadam da trudnocu mogu iskljuciti. Jos uvijek tu i tamo mi se desi smedi iscjedak,tako da je to vjerojatno "menstruacija" koja je jako oskudna, i samo u tragovima. U 8 mj idem kod svoje doktorice da vidimo sta ce mo oko kontracepcije.
Hvala Vam

Ivo Balenović, dr. med.

Obzirom na vrijeme kada je urađen test, trudnoću možete isključiti sa 100% sigurnošću.

andeosgreskom1234

Dakle,smatrate da je test pouzdan nakon 25 dana od odnosa(poslije odnosa nije bilo), i da mogu normalno pocet pit dalje pilule?