Kontracepcija

Ivo Balenović, dr. med.

Test je pouzdan. Možete nastaviti s uobičajenim uzimanjem pilula.

Help1234

Poštovani, prije svega željela bih Vam se zahvaliti za savjet u vezi svrbeža i kreme, doslovno ste me spasili od muke. Sada imam pitanje vezano uz kontracepciju. Naime, koristim tablete Belare gotovo godinu dana, odgovaraju mi, nisam imala problema. Zanima me jeli normalno da kada sam na dijeti, konkretno dijeta bez ugljikohidrata, mjesečnicu dobijem uredno 10 dana prije, znači negdje na sredini ciklusa te ista traje kojih 10 do 15 dana i tako cijelo vrijeme kad sam na toj dijeti. Dakle 11 ili 12 dana je sve u redu, zatim dobijem mjesečnicu koja traje za vrijeme trošenja tableta i nastavi se kroz pauzu od 7 dana i tako u krug. Nakon što prestanem s takvom prehranom, mjesečnica se vrati u normalu. Trebam li se brinuti zbog toga i jeli potrebna dodatna zaštita prilikom korištenja tableta ili bi ipak bilo najbolje prekinuti s dijetom? Što predlažete? Unaprijed hvala, lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod Vas se javlja probojno krvarenje (zbog relativnog manjka hormona), no ono ne umanjuje zaštitu i nije opasno. Ne bih znao kakav je utjecaj dijete bez ugljikohidrata na pojavu probojnog krvarenja, niti sam o tome našao podatke u literaturu, ali svaka dijeta (gubitak kilograma) ima utjecaja na ciklus.

Dokkica

Dobar dan htjela bi savijati, pijem kontracepcijske pilule dva mjeseca i imam obilan iscjedak nekad je proziran, a nekad ljepljivo bijele boje, ponekad mi zna probiti na hlace, stvara mi problem i nelagodu i stvarno ne znam vise sta da radim, osjetim i dok lezim da curi, hvala Vam na odgovoru

Dokkica

I zaboravila sam napisat da koriatim estal kontracepcijske pilule

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, moguće da se radi o upali. Savjetujem pregled i terapiju prema nalazu.

vaky

Pozdrav, ginekolog mi je propisao lindynette da bih odgodila menstruaciju zbog putovanja, popila sam jednu karticu i umjesto pauze nakon 21 dan krenula sam odmah s drugom karticom kako mi je receno. Ono sto me zanima je da li sam zasticena od trudnoce dok god ih pijem? Planiram popiti pola druge kartice pa prekinuti odmah po povratku s putovanja. Hvala unaprijed na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, dokle god ih pijete zaštićeni ste od trudnoće.

andeosgreskom1234

Poštovani doktore,pisala sam Vam prosli mjesec, kada mi je menstruacija izostala(tj.bilo je u pitanju samo slabi smedi iscjedak),test na trudnocu 30 dana od odnosa negativan. Pijem kont.tablete Belara vec 6 mj, i svaki mj imam lagano smedarenje prije menstruacije(2-3dana i M stigne) ,no ovaj mj mi se desilo jaci smedi iscjedak na 20.dan tablete, a danas pijem zadnju i iscjedak je pojacan cak ima i krvi. Da li se moram brinuti? Ovaj mj sam mislila nastavit pit tablete bez pauze,zbog odlaska na more. Da li je to pametno? Moram li se brinuti i otic na pregled? I radit jos jedan test na trudnocu iako sam zadnji radila 30 dana od odnosa, a nakon toga odnosa nije bilo ... Hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, radi se o probojnom krvarenju. To se desilo zbog preskakanja pauze. To nije ništa opasno, niti umanjuje zaštitu. Nema razloga za brigu.

andeosgreskom1234

Poštovani,malo sam bila nejasna u prvom pitanju, ovo krvarenje mi se desilo sad kad je normalan mjesec(danas 1 dan pauze a smedi iscjedak imam vec 3 dana) danas bi mi trebala poceti pauza,no planiram nastavit samo dalje nadam se da nije nista ozbiljno i da necu pogrijesit sad sta cu nastaviti sa tabletama da odgodim ciklus ... i da je u pitanju probojno krvarenje

Ivo Balenović, dr. med.

Slobodno možete nastaviti s tabletama. U pitanju je probojno krvarenje. Nije ništa opasno.

UvijekParanoicna

Pozdrav! Pijem Daylla kontracepcijske tablete od 9. Mjeseca 2019. Godine zbog dijagnosticiranih policistickih jajnika. Uzimam ih svaki dan u 20h s odstupanjem od max 3h sto se zna desiti zbog radnog mjesta. S novom plocicom sam zapocela 28.7. U 20h no u ponoc sam povracala. Dalje sam normalno nastavila uzimati s obzirom da je od uzimanja proslo vise od 3 sata. U utorak, 4.8. Sam zaboravila popiti tabletu i imala nezasticeni analni odnos a partner je sa svojim penisom usao jako malo u rodnicu. Oprostite na izrazima... tabletu sam popila 8 sati kasnije, u 4 ujutro. Danas sam trebala dobiti menstruaciju, no ona se nije desila. Postoji li mogucnost od trudnoce? Unaprijed hvala na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, tek ako se s tabletom kasni više od 12 sati, postoji mogućnost smanjenja zaštite. Kod žena koje uzimaju oralne kontraceptive menstruacija ponekad može izostati. Možete uraditi test da se uvjerite da se ne radi o trudnoći.

barbara200

Poštovani, rodila sam 2018.god, dojila sam do prije god dana, jos uvijek primjecujem na grudnjaku iscjedak iz dojke zuto bjelkasti,kao kolostrum, mozda jednom u 2 tj, najcesce jer nosim dijete na lijevoj strani, pa radi pritisak na dojku. UZV dojki od prije mj dana je uredan. Ginekoloski sve uredno isto. Je li to jos uvijek normalno ili da zahtjevam citoloski razmaz iscjetka? Hvala Vam!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, uradite citološku analizu iscjetka i odredite razinu prolaktina u krvi.

123luc456

Poštovani,
Pijem Naeliu. Jučer sam popila prvu placebo tabletu, ali željela sam odgoditi krvarenje za par dana zbog putovanja. Danas sam ujutro u ljekarni uzela novo pakovanje i odmah popila prvu tabletu (kao da sinoć nisam uzela). Imala sam proljev 8 do 9 sati nakon uzimanja tablete. Večeras ću popiti drugu i nastaviti piti normalno po jednu dnevno. Jesam li zaštićena od trudnoće?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, zaštićeni ste od trudnoće.

vaky

Pozdrav, pocela sam piti lindynette da bih odgodila mjesecnicu, prvu kutiju sam pocela piti s prvim danom mjesecnice, a po zavrsetku sam odmah nastavila s drugom kutijom. Ginekolog mi je rekao da prestanem piti tablete kad mi pase i da cu kroz 2-3 dana imati krvarenje. Sada je proslo 4 dana ali krvarenje nije pocelo. Ima li razloga za zabrinutost?

vaky

Pozdrav, ginekolog mi je propisao lindynette da bi odgodila mjesecicu. S prvim danom posljednje mjesecnice aam ih pocela piti i nakon popikene kutije sam nastavila samo s drugom. Popila sam pola druge kutije i prestala posto sam se vratila s putovanja. Prije nekoliko godina sam vec probala tu metodu i krvarenje je pocelo 2 dana nakon sta sam prestala piti pilule kao sta je ginekolog i rekao. Sada je proslo 5 dana i krvarenja nema. Koji bi mogao biti uzrok i sta mogu napraviti? Unaprijed hvala na odgovoru.