Kontracepcija

Ivo Balenović, dr. med.

Gubitak libida i suhoća rodnice može biti nuspojava oralnih kontraceptiva. Ne može se unaprijed znati kako će koji kontraceptiv djelovati na određenu osobu, sve dok se ne isproba.

andeosgreskom1234

Poštovani,pijem kontracepcijske tablete Belara od 2 mj ove godine. Bilo je probojnog krvarenja na pocetku, ali s vremenom se sve ustabililo. No ovaj mjesec na 12. Tableti mi se pojavio smedi iscjedak. Menstruaciju sam normalno imala, zadnji odnos u 9 mj, i pilule pijem svaki dan u odstupanju max pola sata. Ovaj mjesec sam pocela piti ujutro, a do sad sam uvijek pila navecer ali to sigurno nema nikakve veze, jedino sam na 6 piluli imala jaki proljev koji mi se desio samo 1 put i to nakon nekih 5h od kad sam popila pilulu. Koji bi razlog moga biti to iscjedku te da li moram na pregled? Redovni pregled me ceka u 2mj . Samo da jos napomenem da sam se od pocetka koristenja pilula do sad udebljala cca 5kg( moguce da su one vec sad preslabe ili? )
Oprostite na dugom postu.
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, tablete nisu preslabe niti je zaštita umanjena. Mouće da je došlo do probojnog krvarenja. Nastavite s uobičajenim uzimanjem. Samo ako bi se krvarenje ponavljalo kroz nekoliko idućih ciklusa možete razmisliti o promjeni tableta. Bez obzira na probojno krvarenje zaštita se ne smanjuje.

Confused98

Postovani,
1. Pitanje: Sto ce se desiti ako se kontracepcija krene uzimati prije prvog dana menstruacije jer mi prijateljica uporno govori da joj je ginekologica rekla da moze krenuti i prije s uzimanjem?
2. Pitanje: Kako promijeniti dan pocetka blistera? Jer sam zapocela petkom piti, a voljela bi da to bude ponedjeljak ili utorak?
Hvala,
Lp

andeosgreskom1234

Zahvaljujem na odgovoru. Danas mi je bas krenulo vise ko krv sluzava a ne samo iscjedak,ali za sad malo. Nadam se da nije nista opasno i da ce proci, tablete pijem svakako, ali ovako rano mi se to jos nije desilo,po datumu menstruaciju tek moram dobiti oko 29.11.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Confused, ako se kontraceptivi ne počinju uzimati s prvim danom menstruacije ne može se desiti ništa opasno, osim što kontracepcijska učinkovitost ne nastupa odmah s prvim danom. Slobodno počnite uzimati tablete s ponedjeljkom ili utorkom, samo bi u tom slučaju idućih 14 dana trebali koristiti dodatnu zaštitu jer je moguće smanjenje učinkovitosti zbog produžetka pauze.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana andeosgreskom, nastavite s uobičajenim uzimanjem i pričekajte menstruaciju.

andeosgreskom1234

Zahvaljujem na odgovoru,tako cu i napraviti a onda cu se naruciti na pregled
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

andeosgreskom1234

Poštovani doktore,opet ja ...
Dakle iscjedak se nastavlja, ponekad je dosta gust, smedi,nekad i pomijesan sa krvlju,i kao komadicima tkiva ali vecinom kada obavljam nuzdu,na ulosku skoro nista . Da li je to normalno, tj. Da li se smatra to probojnim krvarenjem? Tablete pijem i dalje, jos do srijede moram pit,ali me sve ovo jako zabrinjava. Posto pijem pilule redovno, 12.9. Zadnji odnos,7.10 sam radila test i bio je negativan(iako sam imala menstruaciju cisto preventivno) i onda dobila jos jednu, tako da ne mislim da postoji mogunost trudnoce .

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, savjetujem da se javite na pregled. Potrebno je izmjeriti debljinu endometrija

andeosgreskom1234

Doktore koliko je hitan taj pregled? Da li mogu sacekati da mi i mjesecnica prode ili se mora napraviti pregled kad krvarim? Je li to nesto ozbiljno ili se moze hormonima rijesit? Jako sam zabrinuta .

Ivo Balenović, dr. med.

Nije ništa hitno. Pričekajte da završi menstruacija.

Blanchy

Poštovani,
Pijem Lindynette sada drugi mjesec, 8.11 sam pocela uzimati novi blister, medutim 9.11 sam imala djelomicno proljevastu stolicu i nisam uzela dodatnu pilulu ali nisam imala ni spolne. Nastavila sam sa normalnim uzimanjem pilula i zanima me da li sam sada zasticena posto je proslo vise od tjedan dana ili ce mi trebati dodatna zastita?
Unaprijed hvala

andeosgreskom1234

Zahvaljujem na odgovoru, tako cu i napraviti, sad mi se vec i iscjedak i sve smanjilo gotovo nestalo, nadam se da ce tako i ostati. Da li je moguce da je to sve od kontracepcijskih tableta? Nikad prije ih nisam uzimala i sve je bilo ok,i onda odjedanput slabija menstruacija,odlucila se na kontracepciju i od onda stalno ta krvarenja.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Blanchy, zaštita je očuvana i nije potrebna dodatna zaštita.