Kontracepcija

Kontracepcijske pilule i antibiotici

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, cefixm neće smanjiti kontracepcijsku učinkovitost.

Neminemi

Postovani,

Pijem softine pilule, a zbog cistitisa prepisana mi je terapija prva tri dana s ceftriaksonom i iduca cetiri s novocef tabletama. Zanima me je li istinito da se treba koristiti dodatna zastita tijekom uzimanja antibiotika i iducih sedam dana po prestanku kako pise u uputama, a ovdje na forumu je drukcije.

Unaprijed hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ukoliko antibiotici ne izazovu probavne tegobe (proljev) kontracepcijska zaštita nije smanjena.

Dimka

Postovani,
Pila sam antibiotik Amoksicilin od 500mg.. U upustvima pise da smanjuje zastitu kontracepcijskih pilula te sam koristila dodatnu zastitu. Zavrsila sam dozu antibiotika pa me zanima do kad moram koristit dodatnu zastitu? Pilule koje inace pijem su Lamuna.
Srdacan pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ukoliko ste prestali s uzimanjem antibiotika, dodatna zaštita više nije potrebna.

succi

Poštovani,
Javljam se da Vas pitam da li mogu antibiotici amoksicilin i dokscilin smanjiti dejstvo kontracepcijske pilule Yaz. Pijem pilule već pet godina bez prestanka i bez ikakvih problema. Imam oba antibiotika kuci pa me zanima dali utjecu na kontracepciju i koji utjece?

Unaprijed hvala na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, navedeni antibiotici ne utječu na kontracepcijsku djelotvornost.

Rian@

Poštovani, doktorica mi je danas prepisala antibiotik Ospamox bid 1g (16 tableta) zbog jake upale grla i rekla da ga pijem iducih 8 dana svakih 12 sati. Trenutno pijem i Adexa pilule, sutra navecer mi je zadnja tableta iz blistera, nakon cega slijedi pauza od 7 dana.
S antiboticima cu dakle zavrsiti dan prije nego sto moram zapoceti novi blister Adexe. Je li potrebna dodatna zastita za vrijeme uzimanja antibiotika i nakon toga i koliko dugo, buduci da u uputstvima pise da mogu umanjivati ucinak kontracepcije? Puno hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema potrebe za dodatnom zaštitom budući da ćete terapiju uzimati tijekom pauze.

minnie.mouse

Poštovani,
pijem Yaz, ali mi je zbog upale zubnog mesa zubar prepisao antibiotik Dalacin C. Zanima me, umanjuje li navedeni antibiotik djelovanje Yaz-a?
Unaprijed hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, propisani antibiotik neće umanjiti učinkovitost tableta.

nady97

Poštovani,
Zanima me da li uzimanje tableta za smirenje (Apaurin) utiče na potpunu zaštitu od trudnoće jer pijem Diane 35?

Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, apaurin ne umanjuje djelotvornost kontracepcije.

Sissy2411

Poštovani, može li cefixim cln umanjiti učinkovitost donella kontracepcijskih pilula s obzirom da pronalazim različite informacije?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, cefiksim ne smanjuje djelotvornost kontracepcije. Jedino u slučaju da antibiotik izazove proljev djelotvornost može biti smanjena.

Lina2711

Poštovani,
Zbog E.coli propisana mi je terapija Xorimax 500 mg pet dana.inače pijem kontracepcijske pilule Belaru.U petak je zadnji dan uzimanja Xorimaxa i prvi dan kad bih trebala početi uzimati Belaru,nakon pauze od 7 dana.Zanima me da li je potrebna dodatna zaštita tokom odnosa i kako dugo?zahvaljum na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Xorimax ne umanjuje djelotvornost tableta.

zdravlje282

Poštovani, zbog cistitisa danas sam dobila od doktorice Fosfomicin 3g granule za oralnu otopinu (1 vrećica) koju moram navečer popiti. S obzirom da pijem Yaz pilule zanima me može li Fosfomicin utjecati na njihovo djelovanje i ukoliko može koliko dugo trebam koristiti dodatnu zaštitu?
Unaprijed zahvaljujem, lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, fosfomicin neće umanjiti djelotvornost kontracepcije.

luciddreami

Poštovani,
Je li klindamicin losion kojeg koristim ujutro i navecer za pristice umanjuje djelovanje Adexa pilula?Pozdrav

Nazad
Naprijed