Kontracepcija

Pilula i proljev

ja84

Poštovana,
počela sam uzimati Yasmin prvi puta. Prvu tabletu uzela sam na prvi dan menstruacije, no nakon 2 sata imala sam proljev.Zanima me da li se tableta apsorbirala i sta mi je ciniti? Trebam li koristiti dodatnu zaštitu?

strika

ja pijem jasmin i nakon što sam popila 12 tabletu dobila sam proljev, i sad nakon 13 isto..al nije trajao cjeli dan nego samo jednom i to 2h nakon što sam popila tabletu...nisam popila zamjensku pa pitam dali se smanjila učinkovitost..odgovorite htino da popijem makar sad dok ne prođe 12 h..prije te 12-e tablete nisam imala problema

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ako ste i jučer, 2 sata iza 12-te tablete imali proljev, i danas isto, onda nema smisla da pijete dodatne tablete jer ste trebali jednu jučer jednu danas. Nastavite kutiju, koristite dodatnu zaštitu, a ako prokrvarite bacite ostatak i nakon 7 dana počnite novu kutiju.
Ako ste samo danas imali proljev onda popijte još jednu tabletu.

strika

a to je sigurno da se tableta nije apsorbirala i da je sigurnost smanjena jer u priručniku piše u slučaju teških proljeva što ja nisam imala pa mi to nije jasno...

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ne, nije sigurno da se nije apsorbirala, možda i je. Vaš rizik

neznalica

poštovana doktorice,

cura već treći ciklus pije yasmin i nema nikakvih problema,ali danas ujutro je popila tabletu kao i svaki dan u isto vrijeme ali ju je nakon 2 sata jako zabolio želudac i povraćala je.Pitanje glasi dali je smanjena zaštita pošt je povratila ili je to samo reakcija nekakva?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Neka popije još jednu danas, smatrat ćemo da se ta zbog povraćanja nije apsorbirala. Dalje neka pije normalno, i nije potrebna dodatna zaštita. Ciklus će biti dan kraći što nije važno.

neznalica

i koliko sam shvatio ona bi trebala popiti još jednu tabletu danas?pošto je povraćala pa je rizik da se tableta nije apsorbirala?ako treba popiti još jednu tabletu dali je potrebno uzeti novi paket pa iz njega popiti jednu tabletu ili uzeti sa kraja ovog pakovanja što znači da bi dan prije završila sa uspijanjem tableta?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ajme al ste zakomplicirali, a sve sam već napisala. Odgovor na prva dva pitanja je da, a što se tiče tableta samo neka ih pije redom - večeras jednu, dalje normalno.

sweet_ginger

Poštovana doktorice

da li je šok za organizam ako se dva dana zaredom zalomi proljev unutar 4 sata od uzimanja tablete?
I ako se oba dana uzme dodatna tableta kako zastita ne bi bila smanjena?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Pa ne baš, kriva vam je postavka. Ne znam da li ste mislili da je proljev šok za organizam, ili tableta, ili zajedno, ali to dvoje nema veze jedno s drugim. Smatra se da ako proljev nastupi tako brzo iza tablete da se ona nije ni apsorbirala, zato je potrebna nova. A ako mislite da li je previše tableta, znamo mi u određenim situacijama dati i 10 dnevno.

Emeena

Poštovana doktorice,

evo da se i ja ubacim sa sličnim pitanjem. Pijem Yasmin tablete, obično u devet navečer. Jučer sam popila normalno tabletu, ali sam sat kasnije imala proljev, i do jutra opet nisam. Odnose sam imala u zadnjih tjedan dana, ali svaki puta s dodatnom zaštitom, tj kondomom...zanima me da li se (ukoliko se pilula ne probavi do kraja) to smanjenje zaštite odnosi na iduće dane i koliko njih? večeras sam opet u normalno virjeme popila tabletu. imam još 2 do kraja pakovanja. Da li da nastavim normalno piti ili? Hvala puno!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Da, smanjenje zaštite se odnosi na budućih 7 dana. Tehnički, treba računati da se ta vaša pilula nije apsorbirala, i koristite kondom slijedeća 2 tjedna (to za svaki slučaj, 7 dana je vjerojatno dosta). A kutiju normalno popijte, i normalno počnite slijedeću.

zabrinutaa

doktorice ja bi vas molila da kažete zašto moja prijateljica ima proljev svaki dan več 7 dana više puta na dan...ovaj mjesec pije 6. kutiju yasmina,i do sada joj se još to nije desilo...dali je to zbog pilula?ili zbog čega drugoga?nije se žalila na druge bolove..dali joj se time smanjuje učinkovitost pilula?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ne znam zašto ima proljev, ali zbog pilula sigurno ne. Tako da najbolje da ode kod doktora. Ako ima proljevaste stolice unutar 4 sata od popijene tablete, onda smatramo da se tableta nije apsorbirala i učinkovitost je smanjena. Treba koristiti i kondom.

Emeena

Pozdrav! eto mene opet happy
Popila sam kako ste rekli (malo višlje) do kraja ono pakovanje i sad sam još jedno pakovanje dovršila....ali od četvrtka me počeo bolit donji dio trbuha, jajnici i donji dio leđa, bol indentična onoj kad imam menstruaciju... jesu li to također mogući znaci možda trudnoće(?!) ili bi to možda moglo imati veze s onom možda nepro0bavljenokm pilulom? menstruaciju sam između ta dva pakovanja imala..
I još nešto..prije nego sam počela piti yasmin, imala sam krvarenja u trajanju 6-7 dana, onda sam oko dvije godine kako sam pila, imala samo tri dana uz puno manje bolove, a zadnje dvije menstruacije su mi trajale samo dva dana, i to dobijem u subotu, a u nedjelju već pijem novu tabletu..jel to normalno?
hvala Vam unaprijed na odgovorima happy

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Sve je normalno, ne brinite.

kaya5

Postovana doktorice.Danas sam popila 11 tabletu i za 2 sata sam imala blazi proljev,mozda samo meksu stolicu.No ipak me zanima da li da popijem jos jednu tabletu za svaki slucaj?I koliki je rizik ako je ne popijem u roku 12h? Hvala!

Natalija Beljo, dr. med.

Ukoliko nije proljev( vodenasta stolica) nema potrebe piti dodatnu tbl.

Ayumi104

Poštovanje,

jutros sam popila pilulu, no sat vremena nakon toga sam imala teški proljev uzrokovan hranom. Brine me djeluje li kontracepcija i što mi je činiti. Ja uzimam kontracepciju primarno zbog ciste.