Kontracepcija

Pilula za dan poslije - najčešća pitanja

visokapeta

A sta je sa tabletama Mifepriston i mizoprostola, savjet, preporuka? Ne znam sta da radim...

Natalija Beljo, dr. med.

Cyber_lithium Nema hitne kontracepcije i pijete dalje po shemi.
visoka peta Nisu odobrene kao hitna kontracepcija i ne znam tko ih propisuje.

ttamic

Samo da Vas pitam: koristila sam hitnu kontracepciju 5 puta u zadnjih 3 mjeseca. Par puta sam imala mučnine a inače je sve bilo ok, jedino su mi mjesečnice bile malo obilnije. Zanima me je li to jako štetno za zdravlje i hoće li biti ikakvih posljedica? Znam da sam neodgovorna, ali sa sljedećom mjesečnicom ću početi po prvi puta sa redovnom kontracepcijom.
Unaprijed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, prečesto uzimate postkoitalnu kontracepciju. Nadamo se da neće biti problema za vaše zdravlje.

Deni18

to jest plave boje su pilule ,ispricavam se

lea22

Poštovani,
zadnja menstruacija počela mi je 14.08., 19.08. imala sam nezaštićeni spolni odnos. Nisam sigurna dali je dečko svršio u mene, ali postoji sumnja da je, a pošto mi je menstruacija inače neredovita i nemogu se baš pouzdati na plodne i neplodne dane, popila sam za svaki slučaj tabletu escapelle nakon 48 sati! Nije mi bilo muka ni ništa, ali imam bolove u trbuhu već dva dana! Zanima me dali je to normalno, dali bi se trebala zabrinuti, i kada bi trebala prokrvariti slijedeći puta? Prvi puta sam pila tu tabletu, nisam baš upućena u sve to, pa me zanima trebam li se zbog ičega brinuti ili je sve u redu.
Unaprijed Vam hvala na Vašem odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, možda je niste trebali uzeti. Probojno krvarenje ćete dobiti 7-10 dana nakon uzimanja, a menstruaciju uoko očekivanog datuma.

Maja281022

Poštovani!
Zadnja mjesecnica mi je pocela5.1. A 23.1.(jucer) sam imala spolni odnos s deckom i prilikom odnosa je pukao kondom,nismo sigurni da li je pukao unutar mene ili izvan.decko nije ejakulirao ali me svejedno brine da li trebam uzeti hitnu kontracepciju???
Unaprijed hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Svakako uzmite da smanjite šansu na najmanj moguću mjeru.

Maja281022

Gdje mogu uzeti pošto nemam svog ginekologa jer nikad nisam isla?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana treba vam recept. Imate primarnih ginekologa, privatnih ginekologa, ginekologa u bolnici. Poduzmite nešto, niste valjda toliko neinformirana.

chrisi

Pozdrav
Trebala bi dobiti menstruaciju za 2 dana, no imala sam nezasticeni spolni odnos, momak nije siguran da li je došlo do prijevremenog izbacivanja sjemena. Ciklus mi traje 28 dana u principu, i redovovna mi je. zanima me da li bi trebala popiti tabletu za dan poslije.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne. Ako je ciklus redovit jer se radi o neplodnim danima.

ivona45

Momak i ja smo se malo igrali i on je trljao svoj penis bez kondoma o mene te smo pokušali par puta probiti himen,no odustali smo nakon 2-3 pokušaja...jeli moguce da je ostalo sto pre ejakulata na meni pa da zatrudnim,Hitnooo!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije moguće.

zadar33

Poštovani, koristila sam hitnu kontracepciju, menstruaciju sam dobila 9.9. međutim nisam htjela riskirati pa sam 14.9. popila 6 Yaz tableta (i to 3 12h unutra nezaštićenog spolnog odnosa i 3 nakon 12h). Inače imam redovite cikluse koji traju 25-28 dana. Napravila sam test za trudnoću mjesec dana kasnije i bio je negativan, međutim meni menstruacija i dalje kasni, sad ne znam dali je razlog tablete koje sam popila i koje su mi poremetile ciklus ili moguća trudnoća, jako sam zabrinuta.Unaprijed zahvaljujem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Kašnjenje je povezano s uzimanjem postkoitalne zaštite.

lookout

Večer!

Upoznata sam dovoljno s djelovanjem pilule, i popila sam ju danas na vrijeme jer nam je nazalost prvi puta puknuo kondom..
No, buduci da je sutra doček nove godine, samo bih željela znati, trebam li izbjegavati alkohol u potpunosti ili bar malo popiti? Znam, zvuči očajno, ali nadam se da razumijete.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Koju čašicu možete uzeti.

ella54123

Postovani,

Prije mjesec dana sam bila na rutinskom ginekoloskom pregledu, na kojem mi je doktor propisao na moj zahtjev kontracepcijeske tabltete koje sam trebala pocetiti piti od prvog dana ciklusa (u pitanju su yaz pilule) . Ciklus mi traje 28-30 dana manje vise, i trebala sam dobiti 18,proslog mjeseca, no 10 dana prije toga sam imala odnos i pukao nam je kondom, ujutro sam na svoju ruku popila Vikelu, i 18.sam imala smedjkasti iscjedak, a menstruacije je dosla tek 1.11. i drugacija je no do sada,dosta manje oblinija, no to sam pripisala nuspojavi pilule, takodjer par sati prije nego je menstruacija stigla uradila sam kucni test i bio je negativan, tako da sam trudnocu iskljucila kao opciju, no moj problem je sledece prirode, pocela sam piti prvi dan menstruacije yaz pilule , a nisam sigurna da li sam trebala, u inozemstvu sam vec 3 sedmice i nikako nisam u mogucnosti da odem na ginekoloski pregled narednih mjesec dana, pa me znima vase misljenje, da li sam uradila sve kako spada i da li mogu imati odnose bez problema nakon sto mi mjesecnica zavrsi, sad za dan, dva? Hvala vam mnogo.