Kontracepcija

Pitanje oko Diane 35

samoti

Dragi doktore, pila sam tri meseca Diane 35 bog akni koje mi je prepisao dermatolog. Krajem trece kutije otisla sam kod ginekologa i ona je bila protiv te terapije. Rekla mi je da nikako ne bih smjela piti diane 35, jer mogu imati los efekat na moje grudi, da sam premlada za njih ( ima 22 godine ) i da nema potrebe da ih pijem jer nemam PCOS. Ona je toliko bila protiv, rekla mi da se zbog povecanog broja estrogena i dobija kancer, a diane 35 imaju visok nivo istog. Tako da sam ja po njenoj preporuci prestala cim sam zavrsila trecu kutiju. Sta Vi mislite o tome ? Da li sam ipak trebala nastaviti? Za ova tri meseca diane 35 su mi pomogle , vide se efekti , lice mi se malo smirilo, bilo je uzasno. Ja sam imala jaku zelju da mi se lice iscisti. Pa molim i za Vas savet. Hvala !

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dakako da ste trebali nastaviti uzimati Diane. 3-6 mjeseci da se vidi pravi učinak.
Diane su registrirane kao lijek za akne.
Tu sam na strani dermatologa.

samoti

Ona me je toliko uplasila i ja sam i prestala koristiti. Pa da li onda da nastavim sledeceg mjeseca kad dobijem menstruaciju? Menstruacija mi se zavrsila pre dva dana. Nadam se da mi menstruacija nece kasniti posto sam napravila pauzu. Pa sta mi Vi savjetujete? I kada nastavim sa terapijom opet sve ide ispocetka, tj.je li opet moram cekati da prodje nekoliko mjeseci da vidim efekte? Hvala Vam Unapred! Jako sam zbunjena izvinite sto ja ovako pitam..

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ja osobno bih vam savjetovao da uzimate Diane. Svakako s prvim danom iduće menstruacije.
I među nama ginekolozima ima nesuglasica te su neki manje skloni prepisivanju kontraceptiva.
Vama je to lijek za akne, i dobrobit je veća od mogućih rizika.

samoti

U redu, hvala Vam puno. Ja cu nastaviti da ih pijem kad dobijem sledecu menstruaciju. Nada se da mi nece kasniti . Ako mi bude izostala sta da radim?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Neće izostati.

Andreicaa

Pocela sam piti Diane35 ima mjesec dana radi akni i policistickih jajnika.Zadnju tabletu sa 1. tabele popila sam u cetvrtak (4.4) i sljedilo je 7 dana pauze.Danas sam dobila mjesecnicu pa me zanima ocu danas opet pocet sa novom tabelom tableta posto je 1. dan ciklusa..ili cu pricekat ponovno do cetvrtka? i jesam li zasticena sada tijekom pauze? :/

Dejan Šakoronja, dr. med.

Zaštićena ste tijekom pauze. Novu kutiju započinjete nakon sedam dana pauze dakle osmi dan.
To je ako se ne varam u petak. Ne osvrčite se na menstruaciju.

evelyn12

Poštovani,
pijem diane 35 redovno već godinu dana. U ovo proljetno vrijeme sam imala alergijsku reakciju vjerovatno na cvat lijeske i doktor mi je dao tablete letizen pa me zanima smijem li nastaviti i dalje piti diane 25 i letizen i hoće li mi biti jednaka učinkovitost kontracepcije kao i do sada??

Unaprijed hvala na odgovorima. LP

Dejan Šakoronja, dr. med.

Smijete, ali uz dodatnu zaštitu.

BlueJeans

Poštovani,

Pila sam Diane 35 godinu i 6 mjeseci zbog policističkih jajnika i osjećala sam se super. Menstruacija mi je bila redovita i nisam imala nikakvih problema, no onda je stigla vijest da bi tablete trebale biti zabranjene i ja sam se uplašila i prestala ih piti. Ni sama ne znam zašto. I nakon što sam ih prestala piti, to je bilo početkom 2. mjeseca ove godine nisam dobila niti jednu menstruaciju. Što da radim? Da čekam da dobijem pa nastavim uzimati jer ne bih htjela da zbog obilnih krvarenja opet proživljavam anemičnost. Koliko je potrebno uopće da tablete izađu iz organizma?

Unaprijed zahvaljujem..

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, pričekajte menstruaciju i započnite s ponovnim uzimanjem.

samoti

Doktore ja planiram da nastavim da pijem diane 35 zbog akni kao sto ste mi savjetovali, pa cekam menstruaciju. Poslednja je bila 25og marta ( treci dan pauze ) tako da posle pauze nisam nastavljala sa diane 35. Kada da ocekujem menstruaciju i da li mi mozete li reci da li moja doktorka ( koja nije za tim da pijem diane 35 ) moze kolposkopijom i papa testom da vidi da pijem pilule? Pozdrav i izvinjavam se na smetnji unaprijed !

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako vam je ciklus redovit trebate dobiti na vrijeme kao i prije kad ih niste uzimali.
Drugi dio pitanja , ne može.

vale2013

Postovanje,
pijem Diane 35 vec 3godine.. Imam uredne i redovne menstruacije. Prvi dan poslednje menstruacije mi je bio 24.april. Novu kutiju sam pocela 8.dan posle menstr.kao i dosad, nisam nijednu izostavila, pijem ih u 21h uvece.. Imala sam odnose sa deckom u utorak, 7-og maja, i imam pitanje za Vas, da li je moguce da ostanem trudna od semene tecnosti u predejakulaciji, tj.tog prvog mlaza ? Da li su Diane 35 bas pouzdane ?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Sigurne su ako se redovito uzimaju. Ne brinite.

Beena

Pocela sam s Diane 35 od prvog dana ciklusa, to je bilo prije 11 dana. Znam da je normalno da menstruacija traje malo duze, ali vec 11 dana... hmmm
Osim toga, cini mi se da na par sati prestane pa se opet vrati. Da li je to normalno, koliko dugo bi moglo potrajat ?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Normalno je. Radi se o probojnom mrljanju i može potrajati cijeli prvi mjesec uzimanja. Strpljenja.

bojana94

Postovani,

pijem Diane 35 tablete vec mjesec i po. Ginekolog mi ih je prepisao zbog neredovne menstruacije, ciklus mi ne bude vise od 10, 15 dana, dakle imam dva puta u mjesecu. Otkako sam ih pocela piti, prva menstruacija mi je bila redovna, dobila sam nakon 28 dana od prethodne, tacnije 27.8. Medjutim, drugu sam dobila prije 4 dana, odnosno 10.09. Opet se vraca na staro. Zar ne bi trebalo da se uredovi i da li bih trebala prestati ih uzimati, posto mi je ginekolog odredio hormonsku terapiju na 6 mjeseci, koristeci ove tablete?
I imam jos jedno pitanje. Meni je 18,5 godina i cesto izlazim sa drugarima u klub i pijemo alkohol, skoro svaki vikend. Da li je toliko opasno mijesati alkohol sa ovim tabletama, posto su hormonske? Ja znam da ne bi trebalo uopste mijesati aklohol sa tabletama, ali eto da znam da li se previse igram.

Unaprijed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dakako da ne smijete konzumirati alkohol svakodnevno s pilulama.

Nazad
1 ... 9 10 11 12 13 14 ... 18
Naprijed